Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Ankieta online prostsza niż myślisz.

Test działania ankiety 1

W najbliższych dniach postaram się poświęcić nieco czasu pokazaniu Wam w jak prosty sposób, korzystając wyłącznie z nieodpłatnych narzędzi online firmy Microsoft możecie ułatwić sobie pracę w najróżniejszych obszarach szkoleń, biznesu czy też życia osobistego.

Wszystkie przykłady, które będę prezentować wykorzystywać będą pakiety aplikacji biurowych dostępne online pod adresem: http://skydrive.com . Jeżeli nie masz tam konta możesz je założyć w przysłowiową minutę postępując zgodnie z instrukcjami na kolejnych ekranach.

Jako pierwszy przykład pokażę, w jak prosty sposób możesz stworzyć własne narzędzie do generowania raportów z ankiet ewaluacji szkoleń z pomocą Excel online. Nie byłoby oczywiście radości gdyby nie fakt, iż uczestnicy szkolenia będą mogli samodzielnie wypełnić ankiety z pomocą swoich komputerów, tabletów lub smartfonów z dostępem do internetu. Oczywiście ankiety papierowe będziesz mogła czy też będziesz mógł samodzielnie dodać do arkusza i w ten sposób natychmiast utworzyć raport ocen po szkoleniu. W końcu rolą trenera jest szkolić, a nie ślęczeć godzinami nad przetwarzaniem danych z ankiet.

Zaczynamy (klikaj na obrazki, by je powiększyć):

1. Zaloguj się do http://skydrive.com. Jeżeli nie masz konta, to załóż je w tym momencie. Grafiki obok pól logowania zmieniają się losowo, więc prawdopodobnie zobaczysz inną niż zamieszczona przeze mnie.

Okno logowania skydrive.com

2. Po zalogowaniu zobaczysz okno podobne do mojego. Dla potrzeb demonstracji klikając w menu na polecenie Utwórz -> Folder stworzyłem katalog ”excel-demo”, w którym będę trzymał prezentowane tu pliki. Z doświadczenia wiem, iż warto różne projekty trzymać w różnych katalogach, co ułatwia ich późniejsze udostępnianie innym osobom.

Katalog excel-demo

 
3. Zgodnie z sugestią programu utworzyłem nowy plik Excel, przy czym już na starcie wybrałem tworzenie nowej ankiety. W wyniku tego pojawiło mi się okno konfiguracji nowej ankiet (tytuł, podtytuł, pierwsze pytanie ankiety). Uzupełniłem wszystko zgodnie z wymaganiami i wyobraźnią. To ustawienie dostosuj do swoich potrzeb.

Utwórz ankietę Tytuł ankiety

4. Uzupełniłem pierwsze pytanie. Zauważ, że zaznaczyłem pole: „Wymagane”, bo zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi respondenta. Choć nie widać wszystkich odpowiedzi, to brzmią one w tym pytaniu: „bardzo dobre, dobre, przeciętne, słabe, złe”.

Pytanie 1

5. Uzupełniłem pozostałe pytania (łącznie 5).

Pytanie 2 Pytanie 3 Pytanie 4 Pytanie 5

6. Dodałem pole tekstowe (niewymagane), w którym uczestnicy szkolenia mogą wprowadzić własne uwagi i sugestie jakościowe.

Ocena jakościowa

7. No i ankieta gotowa. Można ją przetestować. Nacisnąłem na guzik „Zapisz i wyświetl”, by sprawdzić czy ankieta działa zgodnie z potrzebami. Wygląda na to, że wszystko zadziałało jak należy. Moja ankieta nie mieści się w jednym oknie więc zrobiłem dwa zrzuty ekranu.

Test działania ankiety 1 Test działania ankiety 2

8. Po wybraniu odpowiedzi nacisnąłem na guzik „Prześlij”. Program wyświetlił mi komunikat, że dane z ankiety zostały pobrane i zapisane w arkuszu.

Potwierdzenie zapisu

9. Nacisnąłem guzik zamknij, by sprawdzić poprawność wprowadzonych danych do arkusza. Wynik był dokładnie taki, jakiego oczekiwałem.

Osadzone dane ankiety

10. Pozostało jedynie zamknąć plik, bo teraz kończę z nim pracę. Skydrive zapisuje plik w trakcie pracy, więc nie trzeba zapisywać go specjalnie.

W następnej części pokażę w jaki sposób można przetworzyć dane do postaci raportu oraz w jaki sposób uzupełnić ankietę. Myślę, że będzie to gotowe pojutrze, bo jutro czeka mnie podróż do Brzegu.

Dopisane 2 dni później, w pięknym mieście nad Odrą. O hotelu postaram się dziś napisać parę zdań do działu „plotkarnia” natomiast teraz pozostawiam łącze do II części artykułu poświęconej ankietom online i skydrive.

Słowa kluczowe:, , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (1)

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: