Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

  • abcdw.pl
  • Plotkarnia
  • Będzie o spiskach i wielkich pieniądzach i UE i o tym, że odkurzanie będzie trwało dwa razy dłużej

Będzie o spiskach i wielkich pieniądzach i UE i o tym, że odkurzanie będzie trwało dwa razy dłużej

odkurzaczJeszcze mi przyjemne myśli biegały po wczorajszym wpisie o Grecji, marzeniach i błędach postrzegania, a tu jak grom z jasnego nieba dziś rano w gazeta.pl znalazłem tekst, o tym jak to teraz będzie pięknie i ładnie, bo nowe kolorowe naklejki będą na odkurzaczach. Po co nowe? Ano proste to jak drut, bo za parę dni wejdą nowe regulacje unijne w sprawie energooszczędności „hooverów” i bez nowych informacji dla konsumenta sprzedawać tego sprzętu nie będzie można.

Oj natychmiast krew mi się podgotowała, bo jeszcze dobrze nie zapomniałem filmu z TVN CNBC w sprawie spisku żarówkowego, jeszcze nie wykończyłem zapasu żarówek żarowych nabytych przed poprzednią prądo-dyrektywą, a tu siup i nowy problem. No przecież nie kupię 10 odkurzaczy na najbliższe 50 lat sprzątania. A kto wie, może jednak kupię, oczywiście nie po to, by sprzątać za wiele, ale by mówić głośno: nie poddałem się praniu mózgu.

UWAGA: od tego momentu tekst może zawierać:

  1. kpiny z władzy,
  2. kpiny z nas samych,
  3. wycieczki w stronę spiskowych teorii dziejów bez odpowiedniej dawki krytyki, a nawet z lekkim podziwem.

Osoby wrażliwe proszone są o czytanie innych artykułów, np. o Mikołajkach w środku zimy i pozostawienie tego tekstu tylko tym, którzy mają  stalową psychikę i jądra z betonu.

Zacznę od tego, że energii elektrycznej za dużo to my nie mamy. Ot taki truizm, by wprowadzić w temat i zrobić wielki ukłon w stronę tych, którzy głośno o tym mówią. Unio, brawo! Wszystko, co wokół nas albo jest na prąd, albo na gaz albo na inny nośnik energii, którego oczywiście też brakuje. Ale żyć nam się i rezygnować z przyzwyczajeń jest dość trudno. Tokamaki i inne elektrownie oparte o fuzję jąder lekkich jak dotąd nie pracują, ale mają pracować, więc lista źródeł energii od dobrych 50 lat jest dość krótka i sprowadza się do:

  1. zamiany w energię elektryczną ciepła ze spalania paliw kopalnych, drewna, słomy, tomów dzieł poprawy stanu dróg w Polsce itp.,
  2. konwersji energii mechanicznej wiatru, wody nóg rowerzysty na energię elektryczną oraz energii promieniowania słonecznego głównie z zakresu widzialnego w energię równie elektryczną. Te przykłady to tzw. odnawialne źródła energii, bo przecież każdy wiatr jest inny, to jakie one odnawialne? Dalej nazywać je będę OZE, bo tak to robią inni.

No i teraz będzie najlepsze. Od jakiegoś czasu panuje na świecie ogólne poruszenie związane z globalnym ociepleniem. Nie mnie oceniać czy to bąki krów spowodowały, że gazów cieplarnianych mamy zbyt wiele, czy to uwalnianie metanu z lodu i dna morskiego czy z powodu spalania paliw kopalnych czy może zmiana grubości termosfery wokół Ziemi, bo to wszystko wygląda mi na jakąś religię niczym wiara scientologów. Nie moja to bajka, niech wierzą lub nie wierzą, ci którzy tego pragną. W każdym razie, zdaniem niektórych polityków i bajkopisarzy winę za to ponoszę ja, ponosisz ty ale raczej nie mój szwagier, bo on jest silny i z tego powodu mam zawsze takie zdanie jak on.

W związku z tym, urzędnicy unijny wpadli na genialny pomysł: wyeliminujmy paliwa kopalne z produkcji energii i postawmy na OZE. Rozpiszemy plan na lata, a naród na to pójdzie, bo my jesteśmy władza i mamy rację ze swej urzędniczej natury. Jak postanowili, tak zrobili. Pojawił się jednak mały problem. Okazało się, że te OZE to nie dość, że nie dają prądu jak nie ma wiatru, wody albo słońca to na dodatek ta energia jest z 5 do 10 razy droższa od uzyskanej np. z węgla czy atomu. No i wtedy Niemcy, a reszta narodu za nimi, wpadli na pomysł to zróbmy tak, że będziemy z budżetu dopłacać producentom OZE, a koszty przerzucimy na osoby fizyczne, bo przecież firmy nie są tak w ciemię bite, by pójść na taki szkodliwy dla ich bilansu interes. I znowu, jak pomyśleli tak zrobili. Energia elektryczna zdrożała za Odrą skokowo i nadal drożeje, ale dumny ze swego światopoglądu naród Niemiecki nie będzie się przecież buntował. No przeciw komu? Przeciw sobie i własnemu eko-postrzeganiu świata?

I wtedy ktoś wpadł  na pomysł: ograniczmy możliwość nabywania urządzeń, które choć przydatne to jednak energożerne. Zamiast żarówek żarowych każmy wkręcać świetlówki. Co z tego, że ich widmo jest liniowe i nawet lalka barbi wygląda w nich jak żywy trup. Firmy coś wymyślą, coś pokolorują, chemię włożą w rurę taką, że trzeba tablicę Mendelejewa poszerzyć, by to nazwać. I lud to kupi, bo  prawo nie pozwoli mu kupować czegoś innego. W zamian za to, że linie produkcyjne tradycyjnych żarówek będą musiały być zamknięte, to ich producenci dostaną kupon na nieograniczone zakupy żarówek ledowych czy jarzeniowych przez narody całe, w cenach jakie tylko im się podoba ustalić. Mało tego,  naród będzie po wkręceniu tych żarówek szczęśliwy, bo rachunek na pozór będzie mniejszy i teraz najważniejsze: będziemy dopłacać mniej producentom OZE. Tak, tak, ofiaro losu, która musisz nabywać energooszczędne żarówki. Masz myśleć, że oszczędzasz, ale i tak będziesz płacić tyle samo, bo musisz się zrzucić na dopłatę do OZE. Przecież państwo ma inne wydatki z twoich podatków, a z czyjejś kieszeni ta kasa musi wypłynąć. Nie o twe oszczędności tu chodzi, tylko oszczędności Państwa, za które ukryty podatek płacić masz ty.

Czekałem, co będzie następne po żarówkach. Myślałem, ze czajniki i kuchenki, ale padło na odkurzacze i żelazka czyli te rzeczy, w których tak łatwo nie połapiemy się, że trzeba ślęczeć godzinę dłużej nad deską do prasowania albo ze ssawką przy dywanie, bo byle jaki sprzęt słabo będzie grzał czy ciągnął. Musimy to ścierpieć, by tzw. rząd nie musiał tyle dorzucać elektrowniom wiatrowym, fotowoltalicznym czy Bóg wie jakim. Ma nam się wydawać, że wszystko jest po staremu i nic się nie zmieniło. Że rachunki są niskie, a przyroda szczęśliwa.

No i oczywiście, nalepki na sprzęcie są nowe. 

 

Słowa kluczowe:, , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: