Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Brian Tracy – Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem

Tytuł:
Zarządzanie czasem
Autor:
Brian Tracy
Wydawnictwo:
Muza , Sierpień 2008
ISBN:
978-83-7495-561-4

Myśli po lekturze. Streszczenie

Psychologia zarządzania czasem.

Powody, dla których warto kierować się zasadami dotyczącymi zarządzania czasem:

 1. Zyskać 2 godziny dziennie,
 2. Polepszyć własną skuteczność,
 3. Rozwinąć poczucie kontroli nad wydarzeniami i czasem,
 4. Wygospodarować więcej czasu dla siebie i rodziny.

Kontrola swojego czasu i siebie w czasie pozwala na poczucie się spokojniejszym i pewniejszym siebie. Samoocena ma wpływ na wszystko, co w życiu robimy. Zdanie na własny temat to kluczowa składowa naszej osobowości. Samoocena to odpowiedź na pytanie: Jak bardzo lubię siebie? Wszystko, co robimy ma na celu podniesienie swojej samooceny i uchronienie się przed krytyką. Wiara we własne siły i poczucie własnej wartości to GRUNT na którym budujemy swój sukces. Bez tego nie można żyć pełnią życia!

Przede wszystkim trzeba określić, co jest dla nas wartością i jakie w związku z tym mamy priorytety. Następnie poświęcić się stałemu doskonaleniu tak, aby osiągnąć perfekcję w tym, czym się zajmujemy! Na koniec mieć pewność, że nasze zamiary i cele są zgodne z naszymi wartościami.

Głównym celem kierownictwa każdej firmy jest zwiększenie wydajności zakładu oraz jakości usług i wyrobów.

WSZYSTKO CO OSIĄGNIESZ ZALEŻY OD UMIEJĘTNOŚCI OPTYMALNEGO WYKORZYSTANIA CZASU.

Czas nie jest rozciągliwy. Nie można go zaoszczędzić, zachować, zmagazynować. Stracony – już nie wróci. Czas nie należy do ciebie. Czas jest obiektywny – biegnie swoim rytmem. Możesz zarządzać sobą w danym ci czasie. Koncentracja o optymalnym wykorzystaniu danego czasu – zmusza so myśli o rezultatach pracy.

Pamiętaj!

 1. Twój wizerunek określa twoje wyniki.
 2. Nabycie i przystosowanie nowych nawyków trwa 21 dni wytrwałych ćwiczeń.
 3. Bądź świetny w tym, co robisz!
 4. Zacznij od tego, czego nie lubisz!!!
 5. Stosuj metodę prób i SUKCESÓW! nie mów o błędach.
 6. Musisz bezwzględnie wierzyć, że osiągniesz sukces.

Zarządzanie czasem to tylko umiejętność, podobnie jak jazda na rowerze. Każdą umiejętność można opanować dzięki ćwiczeniom – 21 dni powtarzania / 3 tygodnie.

Doskonalenie w zarządzaniu czasem a cele i zamierzenia.

Zaledwie 3% ludzi wyznacza sobie i zapisuje konkretne cele do osiągnięcia. Spisywanie celów przenosi człowieka od nieistniejącego ogółu do znaczącego konkretu. Określając cel myśl pozytywnie. Nie bierz pod uwagę żadnych niepowodzeń. Osiągniesz, co chcesz, bylebyś wiedział naprawdę czego pragniesz.

Cele muszą być rozsądne i dotyczyć najważniejszych dziedzin twojego życia.

Jak już wiesz, czego chcesz: Zapisuj cele w czasie teraźniejszym. Używaj 1 osoby liczby pojedynczej. „Zarabiam 30 tysięcy złotych miesięcznie”. Takie sformułowania pobudzają naszą podświadomość. Potem: Pracuj dla urzeczywistnienia swoich zamierzeń. Poza tym zapisuj je codziennie na nowo w swoim notatniku.

Wzmacnianie zdolności osiągania celów:

 1. Wizualizacja celu, jako realnego zjawiska.
 2. Pozytywne afirmacje.
 3. Przejęcie pełnej odpowiedzialności za rezultaty swoich działań.
 4. Bezwzględna wiara w sukces swojego przedsięwzięcia.
 5. Codzienne robienie kolejnych kroków w drodze do obranego celu.

To, w co wierzysz z całym przekonaniem – stanie się Twoją rzeczywistością! Wiara kreuje fakty. Myśli zmieniaj w słowa a staną się przedmiotami. Potem działaj! Wytrwale dąż do celu! Codziennie rób coś co pozwoli ci zmierzać do jego realizacji. Nie szukaj wymówek i usprawiedliwień dla braku postępów. Nie obwiniaj innych. Nie czekaj na pomoc. Weź odpowiedzialność tylko na siebie. Zdaj się wyłącznie na siebie!

Aby osiągać cele związane z dochodami i karierą:

 1. Skoncentruj się na KLIENCIE.
 2. Poznaj jego potrzeby i oczekiwania.
 3. Określ swoje obowiązki wynikające z tych oczekiwań. Stale zadawaj sobie pytania: co jest moim obowiązkiem?, co mogę robić, żeby zaspokajać oczekiwania klientów?, po co jestem w firmie?
 4. Wyznacz rezultaty, które masz osiągnąć w pracy.
 5. Praktykuj codzienne ich osiąganie.

Istota dobrego wykorzystania czasu – samoorganizacja.

L. Brown : „Aby osiągnąć coś, czego nie osiągnąłeś dotąd, musisz się stać kimś, kim wcześniej nie byłeś”.

Prawo Murphy`ego: „zanim cokolwiek zrobisz, najpierw musisz zrobić coś innego”.

Peter Drucker: „Bezplanowe działanie to podstawa wszystkich porażek”.

Przysłowie: „Sukces to efekt wielkiej dyscypliny”.

Żeby osiągnąć sukces trzeba sprawnie planować i organizować pracę.

Reguły organizowania własnej działalności. Cztery kluczowe nawyki autoorganizacji:

 1. Nawyk porządku. Bez utrzymania porządku nie ma mowy o osobistej produktywności! Porządek uspakaja i pozwala zapanować nad otoczeniem. Mając porządek nie musisz niczego nerwowo szukać! Czysty samochód, miejsce pracy, dom – to budowanie twojego wizerunku. Mając wizerunek osoby uporządkowanej łatwiej zdobędziesz zaufanie klientów. Nabędziesz też wiary w siebie.
 2. Spójrz na siebie z dystansu, cudzymi oczami. Zapytaj się patrząc na swoje biurko: Kto tu pracuje? Co mówi o tej osobie zawartość jej torby? Co mówi o niej jej auto? Co – mieszkanie? Czy powierzyłbyś takie osobie zlecenie? Czy dałbyś tej osobie awans? Czy chcesz z taką osobą współpracować? Dlaczego?
 3. Nie szukaj wymówek. Nie szukaj argumentów typu: „i tak wiem, gdzie co jest”…, „czyste biurko = brudne myśli” itp.
 4. Pracuj przy uporządkowanym biurku. Zawsze na koniec dnia posprzątaj na biurku! Nie odkładaj papierów, żeby zająć się nimi w przyszłości – Zasada Pareto mówi: 80% papierów nigdy do nas nie wraca bądź nie jest nam w ogóle potrzebne. Kończ rozpoczęte sprawy i nie wracaj do nich po zakończeniu. Wypracuj nawyk kończenia tego, co zaczynasz!

Siedem metod organizowania własnych spraw:

 1. Przygotuj się wieczorem do następnego dnia.
 2. Rozpoczynaj dzień wcześnie.
 3. Zaplanuj działania.
 4. Porządkuj i kataloguj rzeczy i dokumenty np. alfabetycznie. Pomoże to znajdować wszystko, co ginie.
 5. Wykonuj ważne prace w optymalnej porze.
 6. Unikaj zbytecznego perfekcjonizmu.
 7. Wykorzystuj podróże.

Ustalanie priorytetów.

Reguła Pareto – nosi nazwę od włoskiego ekonomisty Vilfredo Pareto , który sformułował ją 1895 roku. Naukowiec ten w rezultacie badań doszedł do wniosku, że społeczeństwo można podzielić na dwie grupy. Pierwszą – 20% – nazwał kluczową mniejszością. Druga zaś – 80% – to jego zdaniem trywialna mniejszość. Kluczowa większość została przez niego określona w ten sposób, ponieważ w jej rękach znajdowało się 80 % zasobów włoskiego rynku. Późniejsze eksperymenty potwierdziły tezę Pareto. Tak więc dziś można powiedzieć, że: 20 % klientów i kontrahentów przynosi 80% zysków twojej firmie. 20% handlowców sprzedaje 80% towarów. 20% klientów nastręcza 80% problemów. Na 10 wizyt w ulubionej restauracji 8 razy zamawiasz to samo danie. 20% twojego zaangażowania przynosi 80% wyników.

W związku z tym, zanim zaczniesz działać zastanów się co spośród twoich zadań najbardziej ci się opłaca, co powoduje, że osiągasz to, na czym ci zależy, a potem skoncentruj się na tych 20%. Sukces gwarantowany!

Niewykluczone, że żeby spełnić swoje potrzeby i marzenia będziesz musiał skorygować swoje dotychczasowe zachowania, a nawet swoją osobowość. Jeśli cel jest tego wart –skoncentruj się na wypracowaniu umiejętności, której jeszcze nie masz. Trzeba stać się kimś doskonalszym, by mieć lepsze wyniki! Kluczem jest doskonalenie tych kompetencji, które wykorzystujesz na bieżąco w swojej pracy.

Pracując nad właściwą priorytetyzacją zacznij od tego, by odkładać na później 80% spraw, które nie mają wpływu na twój sukces. Mówi się, że skuteczność to robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie, a sprawność – to wykonywanie ich we właściwy sposób. Pracuj nad tym, co liczy się najbardziej i nie trać czasu na drobiazgi.

Dużym wsparciem jest tu wysoka samoocena. Ważne jest mieć świadomość, że daje się sobie prawo wyboru zadań, które są dla nas priorytetem. Przeważnie im bardziej koś jest efektywny i twórczy, tym lepsze ma mniemanie o sobie i jednocześnie – tym większe osiąga sukcesy.

Uwaga:

Aby wybrać priorytety w swojej pracy zadaj sobie pytanie: co ze wszystkiego, czym się zajmuję liczy się dla mojego pracodawcy / dla mnie jako właściciela? Kolejna sprawa to odpowiedź na pytania: Gdybym cały dzień miał zajmować się jedną rzeczą – to czym teraz najlepiej przysłużyłbym się firmie? A gdyby do tego dołożyć jeszcze jedną czynność to, co to by było? A ostatnia sprawa to co? W ten sposób pojawią się trzy priorytetowe dla Ciebie działania.

Bądź tu i teraz z myślą o przyszłości. Nie roztrząsaj byłych porażek i problemów. Myśl o rozwiązaniach, zamiast męczyć się tym, co się nie powiodło i szukać winowajców. Myśl o tym, czego chcesz. Pamiętaj, że musisz się zmieniać, by osiągnąć to, na czym ci zależy.

Rób plany z myślą o tym co dla Ciebie liczy się najbardziej. Myśląc o tym, co liczy się dla ciebie najbardziej bierz pod uwagę pięć kluczowych pytań:

 1. Za co mi płacą?
 2. Co z rzeczy, które wykonuję jest najbardziej cenione?
 3. W jakich dziedzinach uzyskuję najlepsze wyniki?
 4. Co z rzeczy, które potrafię tylko ja ma istotne znaczenie?
 5. Jak mogę już teraz najlepiej wykorzystać czas?

TWÓJ CZAS TO TWOJE ŻYCIE. Zarządzanie czasem jest więc zarządzaniem swoim życiem. Jest zarządzaniem sobą w danym nam czasie.

Nawyk kończenia rozpoczętych spraw

Kończ rozpoczęte działania zanim zabierzesz się za kolejne. Kluczem jest tu koncentracja czyli zdolność do zajmowania się daną sprawą aż do jej zakończenia. Oznacza ona dobrą pracę zarówno w oczach pracodawcy, jak i klienta. Nawyk dobrej pracy idzie w parze z sukcesem zawodowym. Jakość pracy określa zaś wysokość uzyskanego wynagrodzenia.

Skoncentrowanie się na zadaniu aż do końca daje poczucie pewności, kontroli i mistrzostwa w danej dziedzinie. To rodzi pewność siebie. Na koniec daje coś na czym nam zależy – WYDAJNOŚĆ.

Rada: Jeśli chcesz być pewny siebie, to zachowuj się, jakbyś już taki był. Jeśli chcesz pracować wydajnie – od dziś postępuj, jak osoba skuteczna. W czasie dnia pracy regularnie kontroluj swą postawę i koncentrację. Zastanów się, czy osoba wydajna siedziałaby i zachowywała się w ten sposób. Podchodź do zadań z cierpliwością. Wykonuj je zgodnie z planem i systematycznie. Uporządkuj swoje podejście do problemów. Bądź skoncentrowany na zadaniu! Ludzie genialni potrafią się koncentrować silniej i intensywniej od przeciętnych ludzi.

Rady:

 1. Zapewnij sobie wygodne miejsce pracy.
 2. Uporządkuj je tak, by na miejscu były wszystkie potrzebne rzeczy.
 3. Zaplanuj czas tak, żeby móc pracować nad jedną rzeczą nieprzerwanie. Nie pozwól sobie przeszkadzać np. powieś kartkę: „Nie przeszkadzać! Zostaw wiadomość odpowiem za 3 godziny”. Praca bez przerw przez dłuższe okresy stanowi niezwykle skuteczny sposób na podniesienie wydajności i wyników.
 4. Wstawaj wcześnie!
 5. Pracuj w domu w godzinach porannych (jesteś wypoczęty i masz dużo energii), kiedy nikt nie będzie ci przeszkadzał.

Paradoks! Nie da się wykonać wielkiej pracy w pracy dlatego:

 1. Docieraj do biura znacznie przed czasem.
 2. Pracuj w porze lunchu, kiedy inni wychodzą z biura.
 3. Popracuj godzinę dłużej niż inni.

Aby dbać o zakończenie zadań wracaj myślą do przekonania, że zakończenie dzieła daje nam przyjemność. W mózgu wyzwalają się nam endorfiny. Żeby zaznać tego miłego uczucia skoncentruj się na wykonywanym projekcie. Określ sobie czas na jego wykonanie. Skup się na tym zadaniu. Doprowadź je do końca – zanim zaczniesz kolejne. Jak zakończysz pracę skorzystaj z naturalnych endorfin, które wydzieli twój mózg lecz nie poprzestań na tym – daj sobie nagrodę! Finalizacja dużej sprawy zasługuje na dużą nagrodę : ) Daj sobie coś, co sprawia ci radość.

Poza nagrodami działają także powtarzane często afirmacje – powtarzaj w myślach polecenie zajęcia się dokończeniem zadania aż przenikną do twojej świadomości i staną się twoją potrzebą.

Stosuj praktykę jednotorowości w myśleniu. Nie pozwalaj sobie na skupienie się na czymś innym zanim nie skończysz zadania. Po prostu najpierw – zjedz tę żabę!

Jak radzić sobie ze złożonymi zadaniami?

Projekt to złożone zadanie, które ma określony cel i jest określone w czasie. Nasze życie to cykl projektów. Aby realizować je z sukcesem trzeba ustalić, gdzie się chce dotrzeć – co się chce osiągnąć, określić budżet, harmonogram i odpowiedzialności.

Żeby skutecznie realizować projekty pamiętaj o tym, że:

 1. Praktyka czyni mistrza.
 2. Planowanie to podstawa.
 3. Koniecznością jest weryfikacja planów i zmienianie ich w zależności od warunków.
 4. Sam nie osiągniesz wielkich celów. Weź właściwe osoby na pokład.
 5. Trzeba przewidywać i reagować na kryzysy. Rozwiązuj problemy na bieżąco.
 6. Odpowiedzialność za przedsięwzięcie spoczywa zawsze na tobie.

Techniki oszczędzania czasu. Jak radzić sobie z trudnościami?

Złodzieje czasu:

 1. Natarczywe telefony.
 2. Niezapowiedziani goście.
 3. Spotkania i zebrania.
 4. Nagłe, alarmowe sytuacje.
 5. Odkładanie spraw na później.
 6. Pogawędki towarzyskie.
 7. Niezdecydowanie.
 8. Spóźnienia.

Metody efektywnego gospodarowania czasem:

 1. Zmiana sposobu myślenia – myśl o sobie ciągle jako o osobie świetnie zorganizowanej. Wyobrażaj sobie siebie jako osobę zorganizowaną, skuteczną i wydajną. Wymagaj od siebie takiego zachowania.
 2. Wytyczanie jasnych celów. Pamiętaj, że im więcej ludzie biorą na siebie pracy, tym lepiej ją organizują. To zmusza do wydajnego funkcjonowania
 3. Szczegółowe planowanie pracy.
 4. Zaczynanie od spraw najważniejszych.
 5. Praca bez przerw.

Sposoby na to, żeby telefon nie przeszkadzał:

 1. Telefon w pracy służy wyłącznie do załatwiania spraw służbowych.
 2. Dowiedz się na początku po co dzwoni rozmówca.
 3. Odbieraj telefony wówczas, kiedy masz na to czas. W innych sytuacjach oddzwaniaj, chyba że kontakt jest dla ciebie kluczowy.
 4. Informuj jasno, kiedy oddzwonisz.
 5. Przeznacz czas w ciągu dnia na wykonanie rozmów telefonicznych. Podobnie z mailami.
 6. Sporządzaj notatki po rozmowach.

Nie bądź niewolnikiem swojego telefonu!

Jak radzić sobie z nieproszonymi gośćmi?

 1. Zaplanuj czas na samodzielną pracę – wywieś kartkę nie przeszkadzać, określ ile czasu.
 2. Wstawaj, kiedy przychodzą osoby i nie masz czasu z nimi rozmawiać.
 3. Kończ jałowe dyskusje i wracaj do pracy.
 4. Wyznacz czas na spotkania i przyjmowanie gości. Naucz swoje otoczenie tego sposobu działania.
 5. Nie marnuj czasu innych.

Pięć dodatkowych sposobów na ratowanie czasu : )

 1. Kupuj wszystko od razu.
 2. Grupuj zadania np. sprawunki razem w jednej części sklepu, telefony w jednym momencie, maile w kolejnym, spotkania, bloki pracy itp.
 3. Nie marnuj czasu innym.
 4. Bądź punktualny.
 5. Ruszaj się energicznie. Przemieszczaj się celowo.

Jak nie odkładać ważnych spraw na później?

James Allen: „Przede wszystkim skoncentruj się na jednym; określ rozsądny i pożyteczny cel i poświęć się bez reszty jego osiągnięciu”.

Żeby zachęcić się do pracy nas niechcianym zadaniem wizualizuj sobie jego zakończenie. Wyobrażaj sobie co poczujesz, kiedy zakończysz pracę. Myśl o tym, co wówczas zrobisz. Im przyjemniejsze stworzysz wyobrażenia, tym łatwiej będzie ci wyegzekwować od siebie zaangażowanie aż po osiągnięcie celu.

Powtarzaj afirmację: „ZRÓB TO TERAZ!”.

Aby skończyć niechciane zadanie:

Dąż do tego, by oficjalnie wyznaczać terminy zakończenia prac. Bądź realistą. Nie ratuj się wymówkami. Nie obwiniaj warunków, sytuacji i innych ludzi. Wierz w swoje umiejętności. Wymagaj od siebie. Bądź konsekwentny. Dbaj o samodyscyplinę. Obiecaj sobie nagrodę. Za każdym razem, kiedy zrobisz coś, czego nie lubisz – nagrodź się. Udziel pochwały sobie po zakończeniu całej pracy.

Jak przezwyciężać opieszałość?

 1. Przygotuj plan na papierze.
 2. Zgromadź wszystkie niezbędne do pracy materiały.
 3. Zacznij od czegoś drobnego.
 4. Podziel zadanie na części.
 5. Dziel zadanie na działania jednego rodzaju – dzwonienie, pisanie, myślenie, spotkania, …
 6. Zaczynaj od spraw, które trzeba załatwić na zewnątrz np. kontakty z innymi kończ na sprawach, które można zrobić w zaciszu, samodzielnie.
 7. Zacznij od najmniej przyjemnej dla ciebie części zadania. Mark Twain: „Pierwsza rzecz, którą należy zrobić, to połknięcie żywej żaby; potem odczuje się satysfakcję z faktu, że prawdopodobnie najgorsze, co może się wydarzyć, mamy już za sobą”.
 8. Pamiętaj o nieprzyjemnych konsekwencjach niewykonania zadania na czas. Strasz się : )
 9. Myśl tez ciągle o korzyściach z wykonania zadania.
 10. Oprzyj się pokusie perfekcjonizmu.
 11. Określ dziedzinę, w której zwłoka ci zaszkodzi. Znajdź sferę swojego życia, w której odkładanie spraw na później jest nie do zaakceptowania.
 12. Zmuszaj się do doprowadzenia podjętych spraw do końca.
 13. Utrzymuj właściwe tempo pracy.

Dotrzymywanie kroku innym i wysuwanie się na czoło dzięki optymalnemu wykorzystaniu czasu

Aby być konkurencyjnym w dzisiejszym środowisku trzeba permanentnie się rozwijać. Aby zarabiać więcej, trzeba się więcej nauczyć. Im więcej się uczysz, tym łatwiej nauka ci przychodzi. Ludzie, którzy systematycznie spotykają się z rozmaitymi pomysłami, na ogół czynią szybsze postępy.

Czołówkę stanowią ci, którzy dużo czytają. Co najmniej godzinę dziennie poświęć na czytanie materiałów z wybranej dziedziny. Czytaj dużo i systematycznie. Poszukuj książek tych ludzi którzy w twoim fachu odnotowali prawdziwe sukcesy. Czytaj literaturę i pisma specjalistyczne. Bywa, że jedna myśl, odnaleziona w specjalistycznej publikacji, może pchnąć na nowe tory twoją karierę.

W czasie lektury pisz po książkach ile tylko zechcesz. Zaznaczaj, zaginaj rogi, pisz na marginesach, rób wykrzykniki i Praszki. Odnoś do siebie wszystko, co czytasz, aby móc w każdej chwili zajrzeć do tekstu i zaczerpnąć najważniejsze pomysły.

Często porządkuj gazety. Nie zostawiaj tekstów na później. Usuwaj sterty gazet i papierów. Rzecz nieczytana przez pół roku staje się bezużyteczną makulaturą. Jeśli nie zdążyłeś czegoś przeczytać przez pół roku już tego nie przeczytasz.

Szukaj inspiracji w Internecie.

Inwestuj w siebie!

Wydawaj 3% z tego, co zarabiasz, na swój rozwój zawodowy. Zaprenumeruj wszystkie czasopisma poświęcone twojej specjalności. Kupuj książki. W samochodzie słuchaj audiobooków. Bierz udział we wszystkich przydatnych kursach, szkoleniach i seminariach.

Inwestuj w swój rozwój umysłowy tyle, ile co roku przeznaczasz na samochód. Efekty murowany! Im więcej wydasz na rozwój intelektualny, tym więcej zyskasz.

Obserwuj świat biznesu. Czytaj prasę, słuchaj wiadomości i specjalistów. Bądź gotów pojechać na kraj świata, jeśli będziesz mógł wziąć udział w ciekawym spotkaniu lub odczycie.

Buduj ważne relacje. Im więcej ludzi znasz – tym większa szansa na powodzenie. Ludzie na ogół wolą mieć do czynienia z osobami, które już znają. Wykorzystuj zasadę wzajemności. Bądź życzliwy, pomocny i pogodny wobec ludzi, a oni odwdzięczą ci się tym samym.

Zainwestuj złotą godzinę!

Jedna z najskuteczniejszych metod osiągania celów w swoim fachu sprowadza się do wczesnego wstawania (5.30 – 6.00 rano) i przeznaczania dla siebie pierwszej godziny dnia. To tzw. ZŁOTA GODZINA. Ona nada ton twemu dniu. Jeśli tę godzinę poranka przeznaczysz na czytanie czegoś ważnego, dasz sobie w prezencie impuls, inspirację i przygotujesz się mentalnie do przeżycia lub stworzenia czegoś wyjątkowego w ciągu dnia.

Rady rozwojowe:

 1. Ucz się do końca życia. Nie żałuj na to ani czasu ani pieniędzy.
 2. Zgromadź księgozbiór.
 3. Codziennie przeznacz czas na naukę i zrobienie czegoś nowego w swoim fachu.
 4. Opanuj sztukę publicznych wystąpień. Bądź przekonujący. Chętniej słucha się ludzi, których się ceni.
 5. Naucz się szybko czytać.
 6. Przyłączaj się do grup rozwojowych.
 7. Wstawaj co najmniej godzinę wcześniej niż potrzebujesz i podaruj sobie codziennie ZŁOTĄ GODZINĘ.

Jeśli chcesz mieć dobre zarobki powinieneś wytrwale pracować codziennie przez 8 godzin na dobę. Jeśli ktoś nie czyni postępów, traci formę. Jeśli nieustannie się nie uczysz i nie doskonalisz, to w istocie tracisz dystans do czołówki, stając się coraz mniej wartościowy dla pracodawcy.

Deleguj! Łatwe i mniej ważne prace powierzaj osobom, które zarabiają mniej od ciebie. Sam skup się wtedy na tym za co dobrze płacą!

Siedem sposobów, by codziennie robić więcej i lepiej:

 1. Pracuj każdego dnia więcej niż poprzedniego. Nie przerywaj sobie i nie rozpraszaj się.
 2. Pracuj szybciej. Podkręcaj tempo, nie trać czasu na puste przebiegi. Niech twoje działanie ma zawsze sens.
 3. Grupuj zadania tak, by podobne rzeczy rozbić w tym samym czasie.
 4. Rób rzeczy ważne!
 5. Zajmuj się tym, w czym jesteś dobry.
 6. Unikaj błędów. W razie problemów szukaj rozwiązań. Najwybitniejsi ludzie słyną z tego, że koncentrują się na rozwiązaniach.
 7. Upraszczaj pracę i wprowadzaj do niej usprawnienia.

Zarządzanie czasem w kontaktach z ludźmi

Do spadku wydajności prowadzą:

 1. Nieporozumienia między współpracownikami.
 2. Niejasne priorytety.
 3. Nieznane oczekiwania wobec podwładnych.
 4. Zły podział zadań i obowiązków.
 5. Niepełne fragmentaryczne informacje, prowadzące do snucia nieprawdziwych wniosków.
 6. Zakładanie, że rozmówca z góry wie o co nam chodzi w rozmowie. Nigdy nie zakładaj, że twój rozmówca wie, o czym dyskutujecie, póki nie powtórzy tego własnymi słowami. Rozmawiając z innymi staraj się najpierw sam zrozumieć rozmówcę, a dopiero potem dąż do tego, by być zrozumianym.
 7. Bezcelowe i zbyt częste spotkania.

Wyznacznikiem powodzenia w firmie są dobre kontakty ze zwierzchnikami. Poproś szefa o to, by wraz z tobą ustalił twoje priorytety w pracy. Nie popełniaj błędu, polegającego na wypełnianiu obowiązków, które nie liczą się dla twojego szefa. Podcinasz wówczas gałąź na której siedzisz.

Techniki zarządzania czasem dla handlowców

Miarą skuteczności osoby zajmującej się sprzedażą jest to, ilu stałych klientów zdobędzie w określonym czasie. Handlowiec pracuje tylko wtedy, gdy oferuje – negocjuje – sprzedaje coś klientowi. Aby dobrze sprzedawać swój czas trzeba poświęcać potencjalnym nabywcom. Przeznaczanie go na inne sprawy to marnowanie czasu.

Sprzedaż to:

 1. Zachęcanie
 2. Prezentacja
 3. Umowa kupna – sprzedaży.

Aby postawić sobie cele sprzedażowe ustal ile chcesz zarabiać miesięcznie. Następnie podziel ten dochód na tygodnie, dni i godziny. Ustal ile kosztuje GODZINA TWOJEJ PRACY. Kiedy już wiesz, ile kosztuje godzina twojej pracy możesz przystąpić do działania. Nie marnotraw ani chwili. Od rana do końca roboczego dnia nie rób nic, co nie przyniesie ci wyznaczonej stawki za godzinę. Jeśli trudnisz się sprzedażą – nie odrywaj się od pracy z klientami! Nie załatwiaj spraw prywatnych, nie odbieraj dzieci ze szkoły, nie plotkuj, ale też nie wykonuj w nadmiarze czynności służbowych nie związanych z klientem, bo one pieniędzy nie przynoszą. Jeśli będziesz to robić – nie spodziewaj się solidnych zarobków. Zbierzesz to co zasiejesz. W sprzedaży to proste! Jeśli będziesz solidnie sprzedawać 8 godzin przez 200 dni w roku nic nie przeszkodzi ci w osiągnięciu zaplanowanych dochodów.

Proces sprzedażowy:

 1. Prezentacja oferty: umawianie się na spotkania z potencjalnymi klientami.
 2. Nawiązanie relacji: aktywne słuchanie, okazywanie zainteresowanie, zadawanie pytań, prowadzenie przyjaznej konwersacji, budowanie pozytywnej atmosfery.
 3. Rozpoznawanie potrzeb klienta: zadawanie pytań, by poznać potrzeby i znaleźć optymalne propozycje.
 4. Podsumowanie zebranych informacji.
 5. Negocjacje: użycie argumentów, które pozwolą udowodnić klientowi, że twoja propozycja to najlepsza odpowiedź na jego potrzeby.
 6. Odpowiadanie na zastrzeżenia.
 7. Zawarcie transakcji: skłonienie klienta do podjęcia decyzji.
 8. Podtrzymanie długofalowej relacji.

Dobry handlowiec już w piątek ma ustalony plan spotkań na przyszły tydzień. Planuje też rozmowy terminy i ilość rozmów telefonicznych z potencjalnymi klientami.

Jak radzić sobie z niechęcią do rozmów telefonicznych? Nie traktuj niechęci rozmówców osobiście. Nie znają cię. Reagują negatywnie na twoją propozycję lub sam kontakt – nie na ciebie. Czyń to, czego się obawiasz, a wtedy strach ginie. Stawiając czoła strachowi – niwelujesz go. Jedyne lekarstwo na lęki – to działanie! Nie marnuj czasu. Gdy masz wolną chwilę w pracy – usiądź i zadzwoń z ofertą do 20 osób. Rezultaty cię zaskoczą!

Planuj pracę z klientem. Przygotuj pełną ofertę i prezentuj ją profesjonalnie. Miej pełną wiedzę o sprzedawanym produkcie, by nie zrobić wrażenia ignoranta. Bądź punktualny. Słuchaj uważnie, by poznać prawdziwe potrzeby i oczekiwania klienta.

Jeśli chcesz być dobrym sprzedawcą miej też czas na wypoczynek. Ludzie, którzy trawią czas na bezsensowne rozrywki np. telewizja są mało wydajni. Pracując pracuj naprawdę! Będąc z bliskimi – bądź z nimi naprawdę! Odpoczywaj co najmniej dzień, jeśli nie dwa dni w tygodniu. Przyjmuj wtedy zasadę, że nie zajmujesz się zadaniami zarobkowymi. Wąchaj róże, zobacz oznaki jesieni, poczuj pierwszy mróz… Rozmawiaj z najbliższymi. Spotykaj się ze sobą. Znajdź czas, żeby myśleć o rzeczach dla ciebie najważniejszych.

Pamiętaj, że handlowiec przede wszystkim sprzedaje własny czas! Im więcej czasu poświęcamy klientom i kontrahentom, tym silniej przywiązujemy ich do siebie. W tym względzie czasu nie da się zastąpić czym innym.

Filozofia zarządzania czasem

G.H. Lorimer: „Dobrze jest mieć pieniądze i rzeczy, które za nie można nabyć, ale dobrze jest upewnić się, że nie tracimy tego, czego kupić się nie da”

Ludzi sukcesu charakteryzuje perspektywiczne myślenie. Nasze zachowania i charakter są zawsze rezultatem ćwiczenia, konsekwencji i dyscypliny. Rozwijanie nawyków jest drogą do sukcesu. Przegrywają ci, którzy mówią jestem jaki jestem i nic się nie da zrobić. Świat musi się z tym pogodzić. Świat się do nich nie dostosuje. Zbierasz, co zasiejesz! Czas od zasiewu do żniw jest bardzo długi. Wymaga pracy w pocie czoła. Plony pojawią się na końcu, jeśli będziesz pielęgnować hodowlę / zadbasz o to, by skończyć zadanie.

Czas to pieniądz. Każda chwila ma swoją cenę. Tracisz ją czy zyskujesz?

Wielu ludzi robi w pracy to, czego nienawidzi. Naucz się kontrolować swoje ego. Zaakceptuj fakt, że nie jesteś doskonały. Nikt nie jest idealny. Większość prób niesie za sobą początkowe niepowodzenie. Uznaj, że dokonałeś złego wyboru. Przyznaj się przed sobą do błędu. Nie szukaj usprawiedliwień i winnych. Zdecyduj, że wykorzystasz to doświadczenie w dalszej pracy. Ucz się dzięki temu. Zdecyduj, że kolejny raz w podobnej sytuacji postąpisz inaczej. Jeśli się wydarzy – zrób to!

Zastanów się nad swoją obecną pracą. Pomyśl, czy chcesz to robić do końca życia. Jeśli nie spokojnie pomyśl na czym ci zależy. Zastanów się, co chcesz zrobić. Praca, której nie lubisz – to trwonienie twojego życia, jedynego jakie masz.

Kluczem do osobistego szczęścia jest sprawianie sobie radości i przyjemności. Dojrzały człowiek wie, co mu odpowiada. Liczy się z innymi ludźmi, ale dba też o swoje potrzeby. Kroczy swoją drogą. Jeśli inni nie aprobują jego postępowania, a nie czyni im krzywdy, nie przejmuje się tym i robi swoje. Nie ma sensu martwić się tym, co inni sobie pomyślą. W rzeczywistości każdy człowiek jest zainteresowany przede wszystkim sobą. Dlatego w myślach innych ludzi zajmujesz bardzo skromne miejsce. Dlatego rób to, co uważasz za ważne i w co wierzysz. Dogadzaj sobie i sprawiaj radość bo jesteś tego wart. Bądź samolubny, gdy w grę wchodzi twój czas. Wszak to twoje życie. Życie to TY a nie próba generalna przed przedstawieniem. Innego mieć nie będziesz. Rób to, w co wierzysz i co daje ci szczęście.

Zaufaj swojemu wewnętrznemu głosowi. Im częściej słuchasz swego spokojnego głosu tym łatwiej wybrać ci w życiu właściwy kierunek.

Nie sposób kierować czasem. Kierować można wyłącznie sobą, swoimi myślami, postępowaniem. Zarządzanie czasem to zarządzanie swoim życiem. Żeby być w tym skutecznym Konieczna jest samokontrola, dyscyplina i konsekwencja.

Rady:

 1. Myśl dalekowzrocznie.
 2. Opracuj plan działania na najbliższy czas, na pięć lat, dziesięć…
 3. Zajmuj się tym, co uwielbiasz robić!
 4. Analizuj swoje związki z ludźmi. Przyjrzyj się, czy dają ci szczęście? Czy z perspektywy obecnych doświadczeń dziś również byś je nawiązał?
 5. Dbaj o zdrowie! Ćwicz. Dobrze się odżywiaj. Odwiedzaj lekarzy.
 6. Podchodź do tego, co robisz z refleksją. Wprowadzaj korekty do swych działań, jeśli uznasz to za stosowne.
 7. Żyj mądrze, mając na względzie swoją rodzinę – najbliższych ci ludzi. Podejmuj postanowienia, planuj i działaj z myślą o nich. Jakość życia rodzinnego to miernik twojego szczęścia.

Dorota Wiśniewska

 

Zobacz również wpis Krzysztofa Wiśniewskiego, w którym także pada nazwisko Brian Tracy na temat planowania listy zadań.

Słowa kluczowe:, , , , , , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (3)

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: