Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Jak zostać charyzmatycznym (blogerem)?

Podręcznik manipulacji. Zakazana retorykaPoprzedni wpis poświęciłem peanom na temat książki Kominka, przez którą niewiele pamiętam z tego, co się działo w domu podczas sylwestra. Wpatrzony w kolejne strony zupełnie straciłem poczucie czasu i tylko uwagi Doroty w stylu:

– Ot, i Nowy Rok!

na chwilę przerywały mi lekturę. No, może niezupełnie tak było, ale za to jaką dramaturgię osiągnąłem! To już prawie charyzmatyczny mówca ze mnie się zrobił!

Podobnie jak teraz, do książki Kominka, zapewne nie raz jeszcze wrócę. Dziś skupię się na problemie charyzmy, o której to autor pisze w ten sposób (s. 27):

Charyzma. Jeśli ją masz, sprawisz, że ludzie będą za tobą podążali. Jeśli jej nie masz – całe życie będziesz podążał za innymi.

Charyzmatyczni wyróżniają się z tłumu miernot. Człowiek z charyzmą to taki, którego widzisz pierwszy raz w życiu, którego znasz ledwie kilka sekund, a już wiesz, że urodził się, by zwyciężać. Tacy ludzie bardzo krótko pozostają dla świata anonimowi.

I dalej (s. 28):

Charyzma jest niezbędna, aby znaleźć się w elicie blogerów, tych najbardziej rozpoznawalnych, najlepiej opłacanych. Nie jest jednak potrzebna, aby prowadzić doskonałego bloga. Nie jest też potrzebna, a aby zarabiać na nim pieniądze wystarczające na przeciętne życie.

No i masz babo placek. Mogę nie być charyzmatyczny, ale wtedy tworząc nawet znakomity blog i tak będę przeciętniakiem w portfelu. Muszę być charyzmatyczny, by na stare lata mówić o sobie: jestem rentierem, ale nie takim który oparł przychody o ZUS tylko o prawdzie konto bankowe. Ale jak takim się stać i to najlepiej w parę dni? Od czego są książki! Krótki przegląd zawartości półki i znalazłem: przepis na to jak zostać charyzmatycznym w „Podręczniku manipulacji – zakazanej retoryce” Glorii Beck. Małe zastrzeżenie, kto z czytelników ma odruch wymiotny na słowa manipulacja, retoryka czy też może perswazja może niech przejdzie do ostatniego akapitu zostawiając sobie ten fragment na czasy, gdy również zechce iść drogą wysoce opłacanego blogera.

Ale zamiast rozczulać się nad czytelnikami przejdę do konkretów czyli rad, co zrobić by zostać charyzmatycznym? Odpowiedź znajduje się w rozdziale „Technika charyzmy” pomiędzy stronami 67 a 76 i z tego obszaru będą pochodzić poniższe cytaty.

W pierwszej kolejności Gloria Beck wskazuje powody, dla których warto być charyzmatycznym człowiekiem. Pierwsze zaskoczenie: nic nie pisze o blogerach. No i właśnie odkryłem niekwestionowany wkład Kominka w zasoby światowej wiedzy społecznej; warto ćwiczyć charyzmę, by zostać piśmiennym oceniaczem świata. A zdaniem Glorii warto, bo m.in.:

– można wzmocnić swoją pozycję w grupie,

– można przywiązać kogoś do siebie,

– można wywrzeć na kimś wrażenie,

– można oszukiwać kogoś,

– można sprawować władzę.

Dodaje również: „Wydaje się nawet, że normalni ludzie czekają na charyzmatyczne postaci. To najlepsze przesłanki, aby zaprezentować się jako ten szczególny normalnym ludziom, ponieważ są oni bardziej zwykli od swoich wyobrażeń.

Twierdzi ona również, iż „charyzma powstaje przez przypisanie posłuszeństwa. Twoim zadaniem jest zapoczątkowanie procesu przypisania Ci charyzmy przez ludzi, których o tym przekonasz.

Cel ten można osiągnąć w 4 krokach:

Krok 1. Wybór osoby docelowej. … Potrzebujesz pierwszych ofiar do prezentacji i stwierdzenie Twojej niepowtarzalności oraz podkładu pod swoją niezwykłość. … Bojący się o swoją pracę i dzięki temu szczególnie ulegli pracownicy, jak i zarządy trzęsące się w obliczu strat finansowych są idealnym materiałem wyjściowym dla każdego menedżera kryzysowego … aby sprzedać się jako charyzmatyczny wybawca w potrzebie.

Krok 2. Potwierdzenie charyzmy. … wymagana jest pewna zdolność aktorska. Osoby, które odniosły prawdziwy sukces w epatowaniu swoją charyzmą, z czasem grają już tak dobrze, że tracą granicę między rolą a rzeczywistością. …

  1. Zachowuj się niezwykle.
  2. Gwiżdż demonstracyjnie na zdanie innych.
  3. Oznajmiaj, twórz nowe przykazania i zasady.
  4. Zwracaj na siebie uwagę niekonwencjonalnym myśleniem.
  5. Twierdź, że odrzucasz biurokrację.
  6. Rób pewne rzeczy z przekonania, a nie po to, aby wyciągnąć małe korzyści.
  7. Nie przyjmuj władzy, chyba że służy to wcielaniu w życie Twoich pomysłów.

Krok 3. Zdobycie grona zwolenników. … Oczekuje się po Tobie, że będziesz codziennie odgrywać swoją rolę, Twój każdy krok będzie obserwowany, odnotowany każdy ruch. Wykorzystaj to jako swoją scenę. Aby potwierdzić zdobytą już charyzmatyczną pozycję, można wykorzystać następujące techniki: zależności, klakiera, intrygi, obrazu wroga, przeszkadzania, grupowa, kłamstwa, manipulacji słownej, kozła ofiarnego.

Krok 4. Kontrola działania.

Zdaniem autorki, metoda ta może budzić wątpliwości etyczne na poziomie 3 na 10, więc jak widać niewiele.

Jak widać, charyzma która dla Tomka Tomczyka zdaje się być trudna, acz możliwa do osiągnięcia, w oczach pani Glorii Beck jest relatywnie łatwa i dobrze zdefiniowana na poziomie niezbędnych działań. Zostanie charyzmatycznym wodzirejem nie powinno stanowić zatem problemu dla nikogo. Pewnie jeszcze minie trochę czasu nim sam podejmę to działanie (ach te 3 na 10 na skali etyki), ale za to już dziś mogę wyobrazić sobie świat, w którym każdy człowiek osiągnie charyzmę! Pytanie tylko, czy będzie wtedy ktoś, dla kogo warto będzie dochodowe blogi prowadzić i czy ci autorzy to napisali na poważnie?

Źródła:

  1. Tomek Tomczyk, Blog, pisz, kreuj, zarabiaj, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2013
  2. Gloria Beck, Podręcznik manipulacji, zakazana retoryka, Helion 2007

Słowa kluczowe:, , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: