Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Konstruktywne przekonania tworzą dobre życie.

 

sens 2013/12

Sens 2013/12, „Mądrość Tolteków”, Joanna Maria Berent

Mądrość Tolteków:

Przekonanie 1

„Szanuj swoje słowo. Bądź uczciwy w tym, co mówisz. Mów tylko to, co naprawdę myślisz. Unikaj słów, które by ci szkodziły i nie obmawiaj innych. Używaj siły swojego słowa tylko dla dobra, prawdy i miłości”.

Ruiz mówi: „Słowo to (…)  siła. Wmówić coś komuś, to jakby rzucić na niego klątwę, urok”.  Ważne jest to, co mówimy o sobie i innych. Czy szanujemy siebie chwaląc się lub krytykując? Warto mówić dobre rzeczy.

Przekonanie 2

„Nie bierz niczego do siebie. Cokolwiek inni robią, nie robią tego z twojego powodu. To, co mówią i robią jest wyłącznie projekcja ich własnej rzeczywistości, ich własnych snów. Kiedy uniezależnisz się od opinii innych ludzi, przestaniesz niepotrzebnie cierpieć”.

Wg Ruiza: „kiedy ktoś nazywa cię głupim, ma tak naprawdę na myśli siebie”. „Cokolwiek myślisz, cokolwiek czujesz to jest tak naprawdę twój problem a nie mój”. Warto tak samo traktować obelgi, jak komplementy. Nie wpadniemy wówczas w pułapkę „poczucia ważności”. To rodzaj egocentryzmu – założenie, że wszystko dzieje się z naszego powodu. Branie do siebie prowadzi do zamknięcia się i obrażania na ludzi, którzy nas dotknęli. To wszystko wytwór naszej myśli.

Przekonanie 3

„Nie zakładaj niczego z góry. Znajdź w sobie odwagę zadawania pytań i otwartego wypowiadania rzeczywistych pragnień. Wyrażaj własne myśli tak jasno, jak to tylko jest możliwe, a unikniesz nieporozumień, smutków i dramatów”.

Ruiz zwraca uwagę, żeby: nie zakładać niczego z góry. Nasze dramaty życiowe rodzą się z założeń i z brania wszystkiego do siebie. Nie widzimy rzeczy i ludzi takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi umiemy, jesteśmy gotowi i chcemy widzieć. Fałszywe założenia prowadzą do rozczarowań i cierpień. Zakładanie, że inni powinni coś zrozumieć, coś poczuć, coś zrobić, wiedzie do kłopotów. Jak tego uniknąć? Pytaj. Proś o to, czego chcesz. Pamiętaj, że każdy ma prawo zgodzić się lub odmówić. Podobnie, jak ty.

Przekonanie 4

„Rób wszystko najlepiej jak potrafisz. Czynienie wszystkiego jak najlepiej jest uzależnione od twoich możliwości w danej sytuacji, nie jest czymś stałym, zmienia się z dnia na dzień, co innego oznacza, gdy jesteś w chorobie, co innego, gdy w dobrym samopoczuciu. W każdych okolicznościach staraj się na tyle, na ile cię stać, a unikniesz wyrzutów sumienia, poczucia winy i żalu”.

Zdaniem Ruiza to wbrew pozorom maksymalistyczne podejście. Staraj się jak możesz. Ani mniej. Ani więcej. Mierz siły na zamiary. Szanuj swoją energię życiową. Jeśli się przepracowujesz – wyniszczasz organizm, szkodzisz sobie. Kiedy za bardzo sobie odpuszczasz, narażasz się na poczucie winy i frustrację.

Przekonanie 5

Dodatkowe:

„Bądź sceptyczny, ale naucz się słuchać”.

Ruiz w kolejnej książce wraz ze współautorami wskazuje na to, że: większość z tego, co słyszymy nie jest prawdą. Każdy człowiek posługuje się językiem symboli, twory własny system znaczeń, przedstawia własną perspektywę.. Symbole są umowne – nie są więc prawdą. Nie chodzi, by uznać, że inni to kłamcy. Należy potraktować zarówno ich jak i siebie jako artystów kreujących świat, własną o nim opowieść. Każdy artysta wierzy w swoją sztukę. Ty nie musisz. Nie musisz wierzyć. Nie musisz też oponować, czy podważać. Zauważ, że ta sama historia opowiedziana przez różne osoby brzmi inaczej. Słuchaj. Bierz odpowiedzialność za to, co słyszysz i mówisz. Twoje słowa też są przepuszczone przez twoje filtry. Dlatego nie wierz nawet sobie. Pamiętaj o mocy zwątpienia.

 

Źródło:

SENS, „Mądrość Tolteków”, Joanna Maria Berent

Literatura:

Don Miguel Ruiz, „Cztery umowy”, Galaktyka 2007

Don Miguel Ruiz, Don Jose Ruiz, Janet Mills, “Piąta umowa” Medium 2010

Don Miguel Ruiz, “Głos wiedzy”, Helion 2012

Słowa kluczowe:, , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: