Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Latanie jest super, a piloci mają klasę

DC3, ILA Berlin 2014Tata zawsze pasjonował się lotnictwem, nietrudno było mi więc przechwycić zainteresowanie wszystkim, co z jakiegoś powodu unosi się w powietrzu. On ma o tyle łatwiej, że jako fizyk, rozumie nawet dlaczego to wszystko znalazło się nad ziemią, a nie pozostało na jej powierzchni.

Latanie jest super, piloci mają klasę, a imprezy lotnicze to świetna rodzinna zabawa. Lotnictwo łączy w sobie cechy wszystkiego co na świecie najpiękniejsze. Jest zawrotna prędkość, która budzi lęk, zazdrość, euforia i zachwyt. Jest zabawa, radość, wzruszenie, piękno podniebnej akrobacji. Jest pasja, która łączy wszystkich maniaków pilotowania. I jest wolność, którą daje całkowita niezależność, tylko człowiek i maszyna reagująca na najmniejsze dotknięcie steru. Coś cudownego. Leci się tam gdzie się chce, nikt nie może na to wpłynąć. Jest tylko pilot i rozciągający się przed nim, nieskończony błękit. Wolność.

Czekając w kolejce do odprawy na lotnisku nierzadko widać, jak przez korytarz spokojnie, z podniesioną głową i mundurach przemieszczają się (bo nie można nazwać tego po prostu chodzeniem) kapitanowie wraz z załogą. Duma z nich bijąca uderza prosto w oczy każdego, kto nie ma na sobie okularów spawacza. To musi być wspaniałe uczucie.

Wychodzę z założenia że to się nigdy nie nudzi. Myślę, że każdy start i lądowanie, nawet w lotach rejsowych, jest wyjątkowe i niepowtarzalne, że zawsze podchodzi się do niego z takim samym zaangażowaniem i pasją.

Rzeczywistość może być jednak inna od moich wyobrażeń. Być może jest tak, że jak w każdej pracy i w latanie, niestety, wkrada się rutyna. Być może ze względu na to pojawiły się pokazy lotnicze. Są tu nie tylko ludzie tacy , jak ja, którzy przyszli popatrzeć, cieszący i delektujący się chwilą. Prawdziwą zabawę mają właśnie piloci, na co dzień pracujący dla lotnictwa cywilnego lub też ci od maszyn wojskowych dowożących żołnierzy na misje (bezsens… na co to komu…).

To oni wzbijają się w tedy w powietrze i zaczynają zabawę. Pilot na pokazach ma najlepszy widok, nie musi szukać miejsca w tłumie, żeby dojrzeć aeroplan z daleka. Wszystko dzieje się dzięki niemu. To jemu tysiące ludzi na widowni zawdzięcza jeden z najfajniejszych dni w swoim życiu. Robi wiele huku, zamieszania, dymu i blasku. Ależ to musi być dla nich radość! Kiedy mogą wraz z najlepszymi przyjaciółmi unieść się w powietrze, lecieć skrzydło w skrzydło i utworzyć z rozpylanego dymu własną flagę (z reguły Włosi), bądź też, jak Polacy, mają w zwyczaju zawiesić na niebie serduszko. Chciałbym kiedyś poczuć to uniesienie, gęsią skórkę i nacisk na klatkę, jaki mają ze wzruszenia w trakcie tego typu lotów.

Piloci to najszybsi ludzie świata, i właśnie dlatego można ich nazwać również najbardziej wolnymi. Taki paradoks latania szybcy, a wolni… To co stanie się u góry, setki kilometrów od domu wzdłuż i wszerz, zależy wyłącznie od nich samych. Taka odpowiedzialność, za siebie, za następne chwile musi dawać niesamowitego kopa adrenaliny, musi przepełniać szczęściem i euforią. Piękna rzecz!

Słowa kluczowe:, ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: