Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Walka ze stresem. Metody krótkotrwałe

Odpoczynek. Przyroda.

Zdjęcie pochodzi z serwisu: http://sxc.hu/

Tekst powstał w oparciu o książkę: Wacław Kisiel-Dorohinicki, Tylko bez nerwów. Zarządzanie stresem w pracy., Helion 2011.

Spis treści

 1. Odreagowywanie.
 2. Odwracanie uwagi.
 3. Dawanie sobie powodów do zadowolenia.
 4. Kontrolowanie swoich myśli i zachowań.
 5. Prowadzenie konstruktywnych rozmów ze sobą.
 6. Spontaniczny relaks.
 7. Zwalnianie tempa.
 8. Stosowanie technik asertywnych.

Odreagowanie to skuteczna, szybka metoda polegająca na krótkotrwałej aktywności fizycznej np. kilka ćwiczeń w biurze np. ćwiczenie mokry pies.

Odradzane jest krzyczenie, uderzanie i inne formy agresji, bo one mogą przestraszyć inne osoby i zaognić sytuację stresującą.

Odwracanie uwagi jest sposobem pozwalającym się oderwać na chwilę i zapomnieć o stresującej sytuacji. Ważne jest, by w trudnych chwilach świadomie przekserować uwagę na coś, co zaangażuje naszą uwagę. W ten sposób zapomnimy o problemach. Skoncentruj się na muzyce, dźwiękach miasta, odgłosach przyrody, przywołaj z pamięci lub wyobraź sobie coś, co jest dla ciebie miłe, spełnia twoje marzenia, porozmawiaj z kimś, obejrzyj film, posprzątaj, zrób coś co cię interesuje.

Czerpanie radości życia jest bardzo efektywną metodą odwracania uwagi. Nie rozwiązuje sytuacji stresowych, ale pozwala nam od nich odpocząć. W rezultacie przywraca nam jasność myślenia i poszukiwania konstruktywnych opcji poradzenia sobie ze stresem.

Dawanie sobie powodów do zadowolenia polega na podejmowaniu działań, które mają wprowadzać w dobry nastrój. Żeby być skutecznym w tej technice trzeba się pozbyć założenia, że nie mamy czasu dla siebie. Należy ten czas wygospodarować i zadbać o siebie.

Kontrolowanie swoich myśli i zachowań. Sytuacja stresowa wypływa z naszych myśli i ocen. Powoduje negatywne emocje. Nakręcamy się tym myśleniem. Zamiast działać zamęczamy się sytuacją. Oskarżamy otaczających nas ludzi. Przypisujemy im złe intencje i winę za zaistniałe negatywne uwarunkowania. zaczynamy dostrzegać wypowiedzi i zachowania, które mają potwierdzać naszą tezę. Pojawia się obsesyjne poszukiwanie dowodów na to, czym się zadręczamy. Utrata kontroli nad tym, co myślimy powoduje utratę kontroli nad własnym zachowaniem. Brak panowania nad swoimi reakcjami może nas dużo kosztować.

Dlatego warto skupić się na zmianie optyki i oceny sytuacji. Oderwać myśli od natrętnego obwiniania lub nakręcania się lękiem. Skoncentrować się na czymś innym lub poszukiwaniu rozwiązań.

Prowadzenie konstruktywnych rozmów ze sobą na celu odkrycie przed sobą  irracjonalnego charakteru myśli. Wewnętrzna rozmowa powinna polegać na zadaniu sobie pytań dotyczących logiczności naszych przekonań. Warto spytać siebie, czy mają one racjonalne przesłanki i sens. Na koniec powiedzieć sobie, jak dana sytuacja wygląda obiektywnie. Taka wewnętrzna rozmowa pozwala w znacznym stopniu dostrzec nieadekwatność naszych wywołujących lęk i przerażenie ocen dotyczących konkretnej sytuacji.

Spontaniczny relaks jest doraźną metodą rozluźnienia i wyciszenia. Ważne jest tylko, by regularnie stosować relaksację, ponieważ wówczas znamy techniki i wiemy, które zastosować w danym momencie.

Zadaniem spontanicznego relaksu jest uspokojenie natłoku myśli, który pojawia się w chwili, kiedy odczuwamy stres. Wyciszone zostają również emocje i powraca nam jasność myślenia.

Zwalnianie tempa. Pośpiech generuje stres. Spiesząc się działamy bardziej chaotycznie i popełniamy więcej błędów. Dlatego: spiesz się powoli!

Stosowanie technik asertywnych:

 • odsłanianie intencji,
 • zdarta płyta,
 • stawianie granic,
 • poszukiwanie krytyki,
 • zamglenie,
 • zmiana oceny na opinię.

 

Dorota Wiśniewska

 

Słowa kluczowe:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: