Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Pocałuj tę żabę, Księciuniu :)

 Pocałuj tę żabę.

Tytuł:
Pocałuj tę żabę!
12 metod zamiany problemów w sukcesy – w pracy i w życiu prywatnym
Autor:
Tracy BrianTracy Stein Christina
Wydawnictwo:
MT Biznes
ISBN:
978-83-7746-420-5

Pocałuj tę żabę!

„Nic nie jest złem ani dobrem samo przez się, tylko myśl nasza czyni to i owo takim”.

William Shakespeare

 

Największą przeszkodą, która stoi między twoim a twoim spełnionym życiem, o którym marzysz – jest twoje negatywne podejście do siebie i innych.

Siedem prawd o tobie

Ludzie są zazwyczaj na tyle szczęśliwi, na ile sami sobie na to pozwolą”.

Abraham Lincoln

 

Prawda pierwsza:
Jesteś OSOBĄ w pełni dobrą i doskonałą, cenną i wiele wartą.
Prawda druga:
Jesteś ważny / ważna dla samego siebie, dla swoich bliskich, dla firmy, dla klientów, współpracowników i społeczeństwa. Nadajesz sens wszystkiemu co widzisz i słyszysz. Szczęśliwi ludzie czują się ważni i cenni.
Prawda trzecia:
Masz nieograniczony potencjał i możliwość kierowania swoim życiem według własnych oczekiwań i potrzeb. To, co osiągnąłeś dotychczas to dopiero początek. Wiara w możliwości to klucz do dalszych sukcesów!
Prawda czwarta:
Sam tworzysz świat, w którym żyjesz, za pomocą swoich myśli i przekonań.
Prawda piąta:
Masz wolność wyboru tego o czym myślisz i kierunku, a jakim chcesz ułożyć sobie życie. Jedyną rzeczą, którą w pełni kontrolujesz, jest twoje myślenie i twoje życie wewnętrzne. Sam możesz zadecydować o tym, czy oddasz się optymistycznym, satysfakcjonującym i dającym radość myślom czy zdecydujesz się na myślenie negatywne i samo ograniczające, hamujące w istocie twój rozwój. Twój umysł jest jak ogród: jeśli nie będziesz pielęgnować kwiatów, panowanie nad nim przejmą chwasty. Jeśli nie będziesz świadomie hodował kwiatów – pozytywnych myśli, to ich miejsce natychmiast zajmą negatywne. Przyroda nie znosi pustki!
Prawda szósta:
Znalazłeś się na tej ziemi i twoje przeznaczenie jest jasne: zrobić ze swoim życiem coś wspaniałego!
Prawda siódma:
Nie ma ograniczeń, co do tego co możesz zrobić, kim możesz się stać lub, co możesz mieć z wyjątkiem ograniczeń, które sam wprowadzasz do swojego umysłu i wyobraźni.  Wg Szekspira „przeszłość jest tylko prologiem”. Wszystko,  co wydarzyło się w twoim życiu w przeszłości, stanowiło przygotowanie do wspaniałego życia dziś i tego, co czeka cię w przyszłości.

Wszyscy napotykamy w życiu na problemy, które nas zatrzymują, czasem onieśmielają, czasem obezwładniają czy odbierają cała energię. Problemy są jak żaby. Możemy udawać, że ich nie ma. Możemy je tolerować. Możemy też pocałować tę żabę i żyć długo i szczęśliwie z cudnej urody, mądrym i dobry księciem : )

Wybór zależy od ciebie. Pomyśl, że twoim zadaniem jest pocałowanie żaby, czyli odnalezienie pozytywnych aspektów, które tkwią w każdej sytuacji. Zamiana negatywów w pozytywy to wyzwolenie wymarzonego Księcia lub Księżniczki.

Wyobraź sobie piękną księżniczkę lub przystojnego księcia

„Nie śnij o rzeczach małych, bo te nie mają siły, by poruszyć ludzkie serca”.

Wolfgang Gethe

Zaprogramuj swoją idealną, wymarzoną przyszłość. Zaplanuj swoje życie w szczęściu. Weź pod uwagę pracę, zarobki, rodzinę, relacje, zdrowie, sprawność fizyczną, rozwój, niezależność finansową …. Potem wprowadź je w życie!

Spójrz swojej żabie prosto w oczy

Żabami w twoim życiu są osoby, z którymi masz jakiś kłopot, sytuacje i nieudane doświadczenia, obecne problemy, twoje wątpliwości, założenia i ograniczające przekonania.

Zdecyduj i zmierz się z faktami. Osoby, które decydują się na skonfrontowanie z otaczającą rzeczywistością i podchodzące do tego uczciwie i bezpośrednio są dużo skuteczniejsze w działaniu i szczęśliwsze w życiu niż ludzie stosujący uniki.

Bądź realistą. Jeśli chcesz czegoś co jest poza granicami twojego wpływu – zmień swoje oczekiwania. To bardziej prawdopodobne niż to, że świat zmieni się zgodnie z twoim widzimisię. Zmieniając świadomie swoje oczekiwania, zmieniamy swoje uczucia i autentycznie je kontrolujemy. To z kolei daje nam siłę.

Ucieczka lub odmowa zmierzenia się z faktami jest przyczyną stresów, negatywnych emocji, niepokoju, a nawet chorób. Przeciwieństwem zaprzeczenia jest akceptacja. Jeśli zaakceptujesz to, na co nie masz wpływu osiągniesz spokój. Stres zniknie.

Żeby tak się stało trzeba zacząć od rozdzielenia problemów od faktów. Fakt to coś co jest i nie można tego zmienić np. twój wiek to fakt. Jednym z kluczy do szczęścia jest podejście do faktów z akceptacją. Należy do nich dostosować swoje decyzje i życie.

Czym jest problem? Problem jest czymś, co można zmienić. Czymś , co warto i trzeba rozwiązać. To wyzwanie, z którym masz do czynienia na drodze swojego życia.

Większość faktów, które oceniamy jako nieprzyjemne, nieszczęśliwe jest już przeszłością. Czyli fakty należą do przeszłości. Fakt był. Wielu ludzi dziś czuje się nieszczęśliwymi z powodu negatywnych zdarzeń z przeszłości. Przecież to sprawy, które już miały miejsce, których nie da się zmienić, które już niczego nowego nie wnoszą. Po co więc zajmować się nimi teraz? Denerwowanie się faktami nic nie pomoże. Teraz jest życie.  Teraz warto przeżywać je w pełni. Teraz czujemy. Nie czujemy w przeszłości. Nie czujemy w przyszłości. To dzieje się tylko tu i teraz.

Problem to sytuacja zakotwiczona w przyszłości. To wyzwanie, możliwość dla naszej aktywności i kreatywności. Problem z przyszłości może podlegać naszej kontroli. Wynik pracy nad nim zależy od tego, co robisz teraz. Dlatego warto działać konstruktywnie.

Wielu ludzi cierpi na poważne problemy w relacjach z innymi w powodu sytuacji, które miały miejsce bardzo dawno temu. Zdarzyły się już i nie mogą być zmienione. Nawet jakby ktoś tego chciał, nie da się biegu spraw odwrócić. Oni zamiast zaakceptować sytuację taką, jaka jest zajmują się magazynowaniem negatywnych myśli i emocji. Warto zadać sobie pytanie: „W jaki sposób rozmyślanie nad wydarzeniami z przeszłości pomaga ci żyć teraz?”

Jednym ze sposobów przejęcia kontroli nad negatywnymi myślami jest przeprowadzenie dokładnej analizy minionej sytuacji, zadając sobie następujące pytania:

 1. Co naprawdę się wydarzyło? (analizuj spokojnie, nie obwiniaj, opieraj się na faktach, na koniec wyciągaj wnioski).
 2. Jak do tego doszło? (szukaj autentycznych przyczyn bez szukania winnego).
 3. Co można zrobić w związku z tą sytuacją? (bierz pod uwagę zmianę swojego podejścia i interpretacji zdarzeń, zjawisk).
 4. Co można zrobić teraz? (skup się na działaniach, które pozwolą rozwiązać problem i ruszyć do przodu).

„Staraj się najpierw zrozumieć, a potem chciej, żeby ciebie zrozumiano”.

Stephen R. Covey

Unikaj katastroficznych scenariuszy. Niewiele spraw jest tak złych, jak się to na początku wydaje. Unikaj łączenia zdarzeń w ciągi przyczynowo skutkowe tylko dlatego, że pojawiły się jedno po drugim. Nie warto zakładać, że były ze sobą powiązane, jeśli nie masz twardych danych. Zwykle dwa zdarzenia występujące razem, są tylko zwykłym zbiegiem okoliczności.

Zwalczaj nakręcanie się w niepokoju. Zastosuj poniższą czteroetapową metodę:

Etap pierwszy:
Ustal jasno przyczyny niepokoju. Co cię naprawdę martwi, denerwuje? Właściwa diagnoza to połowa sukcesu w procesie leczenia.
Etap drugi:
Określ najgorszy możliwy rezultat, jaki może pojawić się w związku z sytuacją napawającą niepokojem. Gdy zastanowisz się nad najgorszą sytuacją, jaka może powstać to zwykle zobaczysz, że nie jest ona wcale taka straszna, jak początkowo wyglądała.

Jeżeli problem jest autentyczny skoncentruj się z całych sił na jego rozwiązaniu i konstruktywnych działaniach ze wsparciem otoczenia.

Etap trzeci:
Postanów sobie, że akceptujesz nawet to najgorsze rozwiązanie, które może się wydarzyć. Ponieważ większość stresu jest spowodowana odmową określenia i zaakceptowania tego rezultatu, to jego akceptacja powoduje, że najsilniejszy stres znika. Nagle poczujesz spokój. Najlepszym rozwiązaniem jest zamiana unikania na akceptację. Da ci to pełną umysłową i emocjonalną kontrolę nad swoimi reakcjami.
Etap czwarty:
Zacznij natychmiast pracować nad poprawieniem opcji dla najgorszego scenariusza. Zrób wszystko, co możliwe, żeby zminimalizować jego ziszczenie i szkody, które może przynieść. Wówczas zabraknie ci czasu na zamartwianie.

Oczyść sadzawkę z żab

„Prawdą jest, że wszyscy osiągamy największe sukcesy i szczęście, gdy posługujemy się naszymi wrodzonymi zdolnościami w możliwie największym zakresie”.

Smiley Blanton

Największą przeszkodą dla osiągnięcia szczęścia w życiu są negatywne myśli i emocje. To brzydkie żaby, które skaczą sobie w twojej „umysłowej sadzawce”. Gdy tylko usuniesz z umysłu negatywne emocje – wypełni się emocjami pozytywnymi np. szczęściem, miłością, radością, spełnieniem, spokojem i zadowoleniem.

Dlatego zmieniaj interpretacje – sytuacje negatywne zmieniaj w pozytywne. Jednym z najbardziej przydatnych nawyków, jakie warto rozwijać, jest nauka wyciągania lekcji ze wszystkiego, co się wydarzyło, zwłaszcza z doświadczeń negatywnych.

Faktem jest, że całkowitą kontrolę masz jedynie nad swoim umysłem (o ile cieszysz się zdrowiem psychicznym).

Ostatni element ludzkiej wolności, to możliwość wyboru zachowania w każdych okolicznościach, możliwość wybrania własnego postępowania”.

Viktor Frankl

Skoncentruj się na wyeliminowaniu negatywnych emocji. Zrób to teraz! Możesz podjąć decyzję, że będziesz koncentrować się na myślach i uczuciach pozytywnych i odrzucać negatywne. Pamiętaj: Tylko ty kontrolujesz swoje myśli! Zaprogramuj się na optymizm. To się opłaca.

Skąd pochodzą nasze emocje?

Myśli wyprzedzają nasze opinie. Opinie wyprzedzają nasze uczucia. Uczucia poprzedzają decyzje. Decyzje – działania.

To nasza interpretacja myśli  powstałych pod wpływem zdarzeń jest przyczyną reakcji emocjonalnych. To ty nadajesz znaczenie każdej sytuacji w życiu. Dlatego pamiętaj, że zanim zareagujesz na bodziec daj sobie czas. Większość ludzi sukcesu daje sobie czas na zastanowienie się nad tym, co się dzieje, nad wyborem najlepszej w tej sytuacji reakcji. Ten krótki moment pauzy między impulsem a reakcją – decyduje o jakości życia człowieka, decyduje o jakości twojego życia.

Warto pamiętać, że to, co myślimy to są pewne historie na temat realnych zdarzeń. Każda historia ma trzy wersje. Wersję pierwszej osoby. Wersję drugiej osoby. To, co naprawdę się zdarzyło.

To nie sytuacja powoduje, że czujesz się szczęśliwy lub nieszczęśliwy, ale twoja interpretacja tej sytuacji, która może być pozytywna lub negatywna i to ona wywołuje odpowiednie emocje.

Osusz swoje bagno

Brak szczęścia i osobistego zadowolenia z życia ma swoje źródło w negatywnych przekonaniach, uprzedzeniach i emocjach. Te brzydkie żaby zakopane głęboko w bagnie naszej podświadomości, podcinają nam skrzydła i powstrzymują przed życiem zgodnym z naszymi możliwościami i marzeniami.

Ludzie zawsze oskarżają okoliczności za to, kim są. Nie wierzę w okoliczności.

Ludzie, którzy dobrze radzą sobie na tym świecie, to tacy,

którzy wstają rano i szukają dobrych okoliczności, a jeśli ich nie znajdą, to je tworzą”.

George Bernard Shaw

Negatywne emocje odczuwane przez ludzi to: obawy, wątpliwości, strach, zazdrość, zawiść, nienawiść, uraza, niechęć, poczucie niedoskonałości, brak pewności siebie, zwłaszcza w porównaniu z innymi osobami. Obawy, wątpliwości, kompleksy i strach powstają wówczas, gdy dzieci są ciągle krytykowane. W wielu domach rodzicie wyrażają rozczarowanie i złość, kiedy dziecko nie spełnia ich oczekiwań.

Negatywne emocje zniekształcają oceny. Osoba poddana negatywnym emocjom nie jest w stanie myśleć jasno i racjonalnie.

Istnieje pięć głównych czynników powodujących pojawianie się negatywnych emocji i trzymanie się ich:

 • Usprawiedliwianie,
 • Identyfikacja,
 • Szczególna wrażliwość,
 • Wyrokowanie,
 • Racjonalizacja.

Usprawiedliwianie – stosując je bronisz swego negatywnego podejścia do bycia niezadowolonym. Wracasz do szczególnie nieprzyjemnych sytuacji. Koncentrujesz się na uzasadnieniu swoich negatywnych emocji. Szukasz winny w drugiej stronie. Pielęgnujesz awersję. Im bardziej obwiniasz drugą stronę, a siebie czynisz czystym i niewinnym – tym większy jest twój niepokój i złość.

Identyfikacja – wszystko, co dzieje się wokół odnosisz do swojej osoby. Posiadanie zdrowych granic emocjonalnych jest ważne, szczególnie w pracy. Można komuś współczuć nie zamęczając jednocześnie siebie ciągłym zamartwianiem.

Szczególna wrażliwość – dotyczy myśli, opinii, które dana osoba może mieć na twój temat. Ludzie wychowani w destrukcyjnym krytycyzmie i braku miłości, mogą rozwinąć w sobie poczucie niższości i niedoskonałości.  Jedna pozytywna uwaga lub słowo akceptacji ze strony innej osoby , powoduje całkowitą zmianę nastroju. Ludzie z tą szczególną nadwrażliwością widzą zazwyczaj brak aprobaty tam, gdzie w rzeczywistości występuje neutralność a nawet akceptacja…

Wyrokowanie – inaczej ocenianie to tendencja do wydawania negatywnych opinii o innych. Gdy oceniasz inne osoby negatywnie, obwiniasz je jednocześnie lub porównujesz się z nimi i z jakiegoś powodu uznajesz, że są gorsze. Gdy sądzisz innych, w rzeczywistości przenosisz negatywne odczucia na siebie samego. Jeśli nie wydajesz ocen na temat innej osoby, nie możesz być na tę osobę zły. Możesz być zły tylko wtedy, jeśli poczujesz, że dana osoba zrobiła coś, co cię zraniło.

Podejście neutralne to pozostawanie bez emocji w podejściu do osób i zdarzeń. Zachowaj spokój. Obserwuj. Odsuń się. Pozwól drugiej osobie być sobą i zachowywać się w zgodzie ze swoimi przekonaniami i potrzebami. Niech myśli i robi co chce. Nie oceniaj jej wg własnych standardów.

Gdy oceniasz drugiego człowieka – uruchamiasz własne emocje. Emocje zniekształcają postrzeganie. Im więcej czasu poświęcasz na ocenianie, tym silniej przeżywasz negatywne emocje.

Przestań to robić. Przecież każdy z nas ma prawo żyć, jak chce jeśli tylko nie wpływa to negatywnie na inne osoby. Jeśli ludzie zachowują się w twojej opinii niewłaściwe – nie oceniaj ich. Ustosunkuj się do ich zachowań, jeżeli uderzają w ciebie.  Najlepszym sposobem na pozbycie się nawyku oceniania jest rozwijanie empatii. Dobry sposobem jest pobłogosławienie, przebaczenie i zapomnienie. Nie pozwól, by zachowania innych wpływały na twój stan ducha i umysłu.

Racjonalizacja – pojawia się wówczas, gdy usprawiedliwiamy swoje zachowania, choć obiektywnie są one nieakceptowane społecznie. Większość naszych nieszczęść bierze się z pielęgnowania i wyrażania negatywnych emocji. Ciągłe powracanie do przykrych sytuacji powoduje, że są one dla nas ciągle żywe i wciąż ich przybywa.

Prędzej czy później wszystkie negatywne emocje prowadzą do najbardziej negatywnych z nich czyli: ZŁOŚCI. Nieszczęśliwi ludzie są pełni złości. Złość może być skierowana na zewnątrz lub do wewnątrz. Depresja jest złością skierowaną do wewnątrz. Złość ukierunkowana na zewnątrz to napady agresji.

Źródłem złości jest poczucie bycia ofiarą. Złość ma więc swoje źródło w postawie obronnej. Co więcej, im mocniej ją okazujemy, tym większego impetu ona nabiera. Okazywanie złości bardzo szybko staje się nawykiem. Z czasem to nasze naturalne, acz bolesne zachowanie. Jesteśmy ciągle rozdrażnieni.

Okazanie sympatii i zrozumienia jest jednym z najlepszych sposobów uspokojenia osoby pełnej złości. Gdy ludzie czują, że ich ból jest zrozumiany, pojawia się u nich gotowość do zainicjowania zmiany.

Innym źródłem złości jest obwinianie innych. Niemożliwe jest podtrzymywanie negatywnych emocji w stosunku do otaczających nas osób, jeśli nie znajdziemy przyczyn, które pozwolą nam znaleźć w nich winę.  Zaprzestanie obwiniania powoduje powstrzymanie negatywnych emocji.

Żeby przestać podkręcać swoją złość trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność za to, co myślimy, czujemy i robimy. Kiedy tylko poczujesz, że jesteś zły i nieszczęśliwy powiedz sobie: „jestem odpowiedzialny”, „jestem odpowiedzialna”. Jedyna rzecz, którą mamy pod kontrolą, to praca naszego umysłu. JESTEM ODPOWIEDZIALNY!

Jeśli negatywne myśli mają swoje źródło w obwinianiu, to antidotum jest proste. Zaakceptuj swoją odpowiedzialność za swoje postępowanie w danej sytuacji. Ochłoniesz. Zaakceptowanie odpowiedzialności usuwa negatywne asocjacje i oddaje kontrolę w twoje ręce. Nie jesteś odpowiedzialny za wszystko, co się dzieje np. możesz zostać oszukany, wykorzystany, pobity. Nie jesteś temu w żaden sposób winny czy odpowiedzialny. Jesteś zaś odpowiedzialny za to, jak zachowasz się w tej sytuacji.

Cechą ludzi szczęśliwych jest samodyscyplina. Pozwala im ona zachowań spokój i kontrolę nas swoimi reakcjami, niezależnie, co się wokół dzieje. Umieją oni z opanowaniem podejmować logiczne decyzje.

Jestem odpowiedzialny. Jestem odpowiedzialna. Nie pozwalam negatywnym emocjom rozwijać się dalej.

Zmień wodę w swojej sadzawce

Nikt nie osiągnął nic wspaniałego, prócz tych którzy uwierzyli,

że mają w sobie coś, co jest silniejsze od okoliczności”.

Bruce Barton

Prawo przyczyny i skutku mówi, że wszystko w życiu musi mieć swoją przyczynę. Cokolwiek zbierasz dzisiaj, jest rezultatem tego, co zasiałeś w przeszłości.  Jeśli jutro chcesz zebrać co innego, dziś musisz posiać inne ziarno. Dając dobro – otrzymujesz dobro. Stajesz się tym, o czym myślisz przez większość swojego czasu. O czym myślisz najczęściej?

Pozytywni, szczęśliwi ludzie myślą najczęściej o tym,  czego chcą i jak to osiągną. Wszak „wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe”. Goethe.

Myśl pozytywnie. Pozytywne afirmacje mają moc. Myśl w czasie teraźniejszym, w pierwszej osobie, jakbyś już osiągnął to, czego pragniesz. Jestem weterynarzem. Mam swój gabinet. Pracuję w godzinach od 8.00 do 16.00. Mam 45 stałych klientów. Zarabiam …. miesięcznie.

Wizualizuj. Im częściej wprowadzasz do swojego umysły konkretny, jasny, optymistyczny obraz siebie, swoich osiągnięć, tym będziesz bardziej efektywny. Twoja podświadomość zaprogramuje twoje myślenie. Ona nie odróżnia marzeń od rzeczywistości. Zaplanuj. Potem działaj, by je zrealizować.

Jeśli chcesz realizować swoje marzenia stosuj technikę szybkiego programowania wstępnego w czterech krokach:

 1. Werbalizacja  – pomyśl o tym, czego chcesz i powiedz.
 2. Wizualizacja – stwórz w wyobraźni realistyczny, żywy obraz.
 3. Przyjęcie emocji  -wyobraź sobie siebie po osiągnięciu celu jako osobę szczęśliwą .
 4. Realizacja – pozwól działać temu w swojej podświadomości, a  potem zrób to w realu.

Zaplanuj idealny przebieg zdarzenia. Wyobraź sobie, jak to robisz dokładnie wg planu. Wczuj się w sukces. Przeżyj zdarzenie w rzeczywistości.

Odmowa jest rzeczą naturalną i normalną w kontaktach biznesowych, a jeszcze bardziej w handlu. W działalności handlowej nie jest wyjątkiem otrzymanie pięciu, dziesięciu czy stu odmów pod rząd i tylko jednego tak. Dlatego nie bój się słowa – NIE.

Jak wyeliminować tę obawę? Zaprogramuj się wstępnie. Mam świadomość, że słowo nie jest rzeczą naturalną i normalną w biznesie. Każdy ma prawo odmówić. Konsekwentnie szukam możliwości i prezentują swoją ofertę t ten sposób, by usłyszeć TAK. Jestem konsekwentny i skuteczny w te klocki.

Powiedz sobie, że słowo nie wzbudza twój jeszcze większy entuzjazm do sprzedaży i jeszcze większego wysiłku. Ćwicz sztukę akceptowania odmowy. Jeśli to zaakceptujesz nigdy więcej nie przeżyjesz trudności w rozmowach biznesowych.

Szukaj piękna w żabach

To nie wydarzenia w twoim życiu decydują o tym, jak się czujesz. To twoja reakcja na nie. Dwie osoby mogą przejść przez to samo doświadczenie. Jedna będzie zadowolona, a druga nieszczęśliwa w tej samej przyczyny. To ty nadajesz znaczenie wszystkiemu, co wydarza się w twoim życiu. Rzeczy same w sobie nie mają żadnego ładunku emocjonalnego.

Nigdy nie jest za późni, by mieć szczęśliwe dzieciństwo. (Wayne Dyer) Przez zrewidowanie interpretacji doświadczeń, które postrzegamy jako nieszczęśliwe w naszym dzieciństwie możemy zacząć postrzegać je jako całkiem dobre.

Pomyśl o wpływie, jaki twoi rodzice mieli na ciebie. Czy możesz przypomnieć sobie, jakie stworzyli co możliwości rozwoju? Co w ich zachowaniu wzmocniło twoje najlepsze cechy?

Wyobraź sobie, że we wszechświecie jest wielka moc. Ta moc kocha cię i dobrze ci życzy. Chce, żebyś był szczęśliwy, zdrowy i zadowolony z życia. Chce żebyś odnosił sukcesy i żył w dobrobycie.

Każda trudność lub problem, który napotykasz, zawiera w sobie ziarno korzyści i przyszłych osiągnięć. Dlatego warto korzystać z problemów jako możliwości uczenia się. Czego mogę się nauczyć dzięki tej trudnej sytuacji? Czego się nauczyłem? Jakie mam wnioski na przyszłość? Jaką naukę wyciągam z tej lekcji? Należy zadawać te pytania konsekwentnie i tak długo, by dojść do sedna sprawy. To pozwoli skorzystać z lekcji, którą podarowało nam życie. Unikniemy powtarzania tego samego scenariusza, który wcześniej nie był skuteczny. Dopiero, kiedy rzeczywiście dojdziesz do sedna problemu i staniesz się bardziej świadomy prawdziwych przyczyn, rzeczywiście coś zmienisz.

Żeby najlepiej wykorzystać tę naukę minimalizuj wpływ swego ego. Ego będzie dążyło do podtrzymywania obecnego stanu i zaprzeczało istnieniu problemu. Jeśli dojdziesz do sedna i zmierzysz się z prawdą ego się wycofa.

Dla większej skuteczności w działaniu zmień swoje słownictwo:

Zamiast PROBLEM –> mów neutralnie – > SYTUACJA -> a lepiej -> WYZWANIE -> po -> MOŻLIWOŚĆ

Zwłaszcza, że w naszym codziennym życiu problemy są nieuniknione. Kryzysy przychodzą nieproszone. Twoim zadaniem jest w ich obliczu zachować spokój, skupić się na cennej lekcji, która daje ci życie i podjęcie kroków minimalizujących efekty kryzysu.

Optymizm nie oznacza ignorancji wobec problemów, ale że wybierasz świadome, konstruktywne podejście do ich rozwiązywania. Większość rzeczy, których się boimy nigdy nie następuje. Nieszczęść, które nas dotykają zwykle nie sposób przewidzieć. Zamartwienie się na zapas nic tu nie pomorze. Efektywną metodą eliminowania obaw i negatywnych uczuć jest ćwiczenie myślenia na poziomie zerowym czyli zadanie sobie pytania: czy jest coś, co robię, a czego bym nie zrobił, gdybym wcześniej wiedział to, co wiem teraz?

Przyznanie się do tego jest oznaką siły, a nie słabości. Jeśli dokonałeś takiej diagnozy – zastanów, co zrobić, żeby zmienić sytuację, a potem zrób to. Twój stres zniknie. Najbardziej rozstraja nas bezruch.  Jak zaczniesz działać – poczujesz ulgę.

Twój umysł to cudowne narzędzie. Może wywołać w tobie uczucie smutku lub radości, w zależności od tego jak się nim posłużysz.

Zanim przeciętny amerykański milioner doszedł do bogactwa był dwa, trzy razy na skraju bankructwa lub stracił rzeczywiście wszystko.

Został milionerem dzięki lekcjom, które wyciągnął z poprzednich błędów.

Wydaje się, że ludzie uczą się tylko przez cierpienie. Ból i cierpienie pozostają nieodłącznymi częściami życia. Z nieszczęściem mamy do czynienia wówczas, gdy przeżyjemy dramat i nie wyciągniemy z niego wniosków na przyszłość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że powtórzymy błąd, który znów doprowadzi nas do cierpienia.

Zmiany są nieuniknione, co więcej – konieczne! Patrz więc na nie jak na błogosławieństwa. Sprzeciw jest bowiem źródłem stresu, a nawet depresji. Ważne jest to, by umieć zaakceptować zmianę w swoim życiu. Ucieszyć się i żyć dalej po tej zmianie. Będziemy spokojniejsi, jeśli zdobędziemy sztukę akceptacji dla tego, co się wydarzyło i na co już nie mamy wpływu.

Skupianie się na żalu spowodowanym błędami, które popełniliśmy w przeszłości, nie pozwala nam na wykorzystanie nauki i wniosków dla zdobycia powodzenia w przyszłości. Wyeliminowanie słów: „gdybym tylko…” Zaakceptuj, że cokolwiek się stało  już się stało i się nie zmieni. To fakt. Fakt to przeszłość. Na przeszłość nie masz już wpływu. Skoncentruj się na tym, na co tenże wpływ masz. Skup się na rozwiązywaniu problemów i osiąganiu swoich celów.

Nie jesteś ofiarą. Jesteś silnym, pewnym siebie, dumnym człowiekiem. Całkowicie kontrolujesz swoje zachowania. Masz wpływ na swoją przyszłość.

Zysk czy strata?

Wielką motywacją dla wielu ludzi jest dążenie do zysku. Drugim elementem tej układanki jest lęk przed stratą. Strach i chciwość?

Obawa przed utratą bywa nawet dwa razy silniejsza niż dążenie do zysku. Gdy ludzie ponoszą straty, ulegają całkowitemu zdruzgotaniu. A przecież nim osiągnęli to, co utracili często byli szczęśliwi i spełnieni. Dlatego warto zaakceptować straty jako koszty utopione.

Często inwestujemy mnóstwo czasu, pieniędzy, uczuć w ludzi, pracę, sytuacje, które są stracone. Zamiast marnować kolejne pieniądze, emocje czy czas dla czegoś, co nie rokuje sukcesu, lepiej zaakceptować, że to co traktowałeś jako inwestycję było kosztem utopionym. Jest stracone na zawsze. Następnie zmienić poglądy i potraktować to zdarzenie nie jak klęskę lecz jako lekcję rozwoju.

Skacz śmiało!

Jedynym błędem jest zaniechanie prób. Jedyną klęską jest przegrana z samym sobą. Nie ma też innych barier nie do pokonania niż nasze wrodzone słabości”.

Orison Swett Marden

Destrukcyjny krytycyzm jest największym wrogiem ludzkiego potencjału.

Dyskomfort w organizmie  pojawia się wtedy, gdy tolerujemy sytuację, w której źle się czujemy. Trzeba więc wsłuchiwać się uważnie w sygnały płynące z naszego ciała i umysłu. Być świadomym siebie i swoich emocji – to jest to!

Obawa przed odrzuceniem jest częstą przyczyną lęku przed wystąpieniami publicznymi. Badania wykazują, że ta obawa jest dla wielu ludzi ważniejsza niż lęk przed utratą życia. Aby pomóc ludziom cierpiącym z powodu obawy przed odrzuceniem warto im zadać dwa pytania:
 1. Gdybyś dziś był niezależny finansowo i miał tyle pieniędzy, że byłbyś zabezpieczony na resztę życia, to co byś w swoim życiu zmienił?
 2. Jakie marzenie wprowadziłbyś wżycie, gdybyś był pewien, że osiągniesz sukces?

Pytania te pomagają ludziom zdiagnozować obawy, które powstrzymują ich przed działaniem.

Jeśli chcesz być szczęśliwie – działaj. Zmieniaj siebie. Kontroluj swoje reakcje. Buduj pewność siebie opartą na zaufanie do swoich zachowań.

Osoba prawdziwie spełniona, pogodna, miła, pozytywnie postrzegająca świat i ludzi niczego nikomu nie udowadnia. Takie osiągnięcie pewności siebie może być celem dla każdego.

Pocałuj paskudne żaby i pożegnaj się z nimi.

Czym jest poczucie winy?

Dzieci nie rodzą się z poczuciem winy. Poczucie winy jest nabyte. Uczymy się je odczuwać.

Gdy ktoś świadomie wywołuje w nas poczucie winy, robi to po to, by nami kierować. Osoby, które wzbudzają poczucie winy chcą kontrolować zachowania innych. Wina jest emocją negatywną i podstępną.

Samokrytycyzm prowadzi do negatywnego porównywania się z innymi. Jeśli ktoś robi coś lepiej ode mnie jest lepszy, a ja jestem bezwartościowy. Niesie to za sobą poniżenie i zazdrość.

Poczucie winy prowadzi do postrzegania siebie jako ofiar różnorakich czynników zewnętrznych. Żeby nie wzmacniać postawy ofiary należy zrezygnować z języka krytykowania i narzekania, który jest językiem ofiar. Ludzie, którzy czują się ofiarami ciągle się na kogoś skarżą lub przed kimś tłumaczą.

Uwolnij się od poczucia winy!

Krok pierwszy:
Nie krytykuj ani siebie ani innych. Mów pozytywnie o sobie i innych.
Krok drugi:
Postanów, że nigdy nie będziesz krytykował nikogo z żadnego powodu. Niech twoim nawykiem stanie się wyszukiwanie pozytywnych zachowań i stron u siebie i innych i komplementowanie ich.
Krok trzeci:
nie wzbudzaj poczucia winy u innych. Akceptuj ich.
Krok czwarty:
Nie pozwól na manipulację sobą za pomocą poczucia winy. Polub siebie. Bierz na siebie odpowiedzialność za swoje reakcje i siebie. Nabierz pewności. Wytrącisz narzędzia manipulantom.

Oczekuj od swojej żaby tego, co najlepsze

Przyczyną stresu są często rozczarowania. Nie oczekuj, że wydarzenia będą przebiegały dokładnie tak, jakbyś tego chciał. Wówczas nie przeżyjesz rozczarowania. Trafna jest tu myśl – niczego nie oczekuj – wszystkiego się spodziewaj.

Dojrzewaj, ucz się całe życie. Wiele osób zatrzymuje się na takim etapie rozwoju, kiedy oczkuje się, żeby wszystko w życiu było sprawiedliwe, uczciwe, logiczne i przewidywalne. Żądają tego od świata i otoczenia społecznego. Kiedy nie otrzymują takiego obrazu rzeczywistości są sfrustrowani i nieszczęśliwi. Obwiniają innych za to, że życie nie jest zgodne z ich oczekiwaniami.

Warto uświadomić sobie, że wszyscy popełniamy błędy, a nasz świat nie jest doskonały. Warto to zaakceptować. Niezadowolenie niszczy nas od środka.

Dlatego ciesz się z tego, co dostajesz i dobrego i złego, bo zawsze jest miejsce na to, żeby się dzięki temu nauczyć czegoś bezcennego.

Uwolnij się od bólu

Celem ludzkiego życia jest być szczęśliwym, spokojnym i emocjonalnie wolnym człowiekiem tak długo, jak to możliwe.

Prawo wybaczania: jesteś dojrzały psychicznie w takim stopniu, w jakim potrafisz dobrowolnie przebaczyć i zapomnieć o wszelkich negatywnych doświadczeniach.

Prawie wszystkie wielkie religie traktują przebaczenie jako klucz do wewnętrznego spokoju. Naucz się przebaczać. Główną przyczyną nieszczęść jest to, że ludzie nie chcą lub nie potrafią sobie przebaczać. Pielęgnują urazy i podsycają swoje poczucie nieszczęścia.

Niektórzy myślą, że przebaczenie innej osobie oznacza zaakceptowanie wyrządzonego zła. Przebaczenie nie ma nic wspólnego z drugą osobą. Przebaczając nie uwalniasz innych – tylko siebie.

Zastosuj prostą formułę: przebaczam ci / jemu / jej …. i życzę wszystkiego, co najlepsze.

Możesz świadomie zdecydować, że przebaczasz. Uwolni to twój umysł. Znikną negatywne myśli. Pojawi się ukojenie. Uwolnij się od bólu. Po prostu wybacz.

Sztuka przebaczania jest kluczem do twojej przyszłości. Przebacz rodzicom, bliskim, otaczającym cię ludziom i sobie samemu. Przebacz wszystkim. Tylko wówczas się uwolnisz. Nie robisz tego dla tych ludzi, robisz to dla siebie.

Przeproś też wszystkich wobec których zachowałeś się niewłaściwie. Zrób to osobiście, listownie lub telefonicznie.

Mechanizm sukcesu włącza się, gdy życzymy sobie i innym dobrze. Kiedy mamy pozytywne podejście do siebie i ludzi tworzymy atmosferę spełnienia. Wymaga to ustawicznego ukierunkowywania myślenia na pozytywy. To wysiłek. To również świadomy wybór. Jeśli świadomie nie wybierzesz myśli pozytywnych, ich miejsce zajmą lęki, wyrzuty sumienia, zazdrość, zawiść, nieszczęście. A potem spróbuj zrealizować cel…

Lepiej, działając w zgodzie z prawem przyzwyczajenia myśleć pozytywnie, a po pewnym czasie zacznie się ono włączać automatycznie zapełniając całą przestrzeń.

Siedem kluczy do osiągnięcia pozytywnej osobowości

 1. Pozytywne mówienie o sobie.
 2. Pozytywna wizualizacja.
 3. Pozytywne kontakty z innymi. Wybór ludzi, z którymi masz kontakt na co dzień wywiera ogromny wpływ na twoje życie. Spotykaj się z ludźmi zadowolonymi, radosnymi, dobrymi, którzy mają w życiu konkretne cele.
 4. Pozytywna strawa mentalna. Czytaj, słuchaj i oglądaj pozytywne programy.
 5. Pozytywne szkolenie i rozwój. Ucz się. Czytaj. Bierz udział w seminariach i szkoleniach. Dyskutuj. Poszukuj wiedzy i umiejętności. Wyciągaj wnioski z porażek. Ucz się na błędach. Poświęcając czas nauce i rozwojowi osobistemu stajesz się lepszy i bardziej efektywny w działaniu.
 6. Pozytywne nawyki zdrowotne. Postanów dziś, że w wieku 85 lat będziesz sprawny fizycznie. Zdrowo się odżywiaj. Jedz z umiarem. Ćwicz regularnie.
 7. Pozytywne oczekiwania. Posiadanie pozytywnych oczekiwań jest jedną z najważniejszych technik, które warto zastosować, jeśli chcesz osiągnąć sukces w życiu.

Dorota Wiśniewska

Słowa kluczowe:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: