Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Poznaj różnicę pomiędzy Twoją posadą a Twoją pracą

Robert T. Kioysaki - Zanim rzucisz pracęTrzecia lekcja przedsiębiorczości bogatego ojca

Wszystkie poniższe cytaty pochodzą z książki: Robert T. Kiyosaki, Zanim rzucisz pracę, Instytut praktycznej edukacji, Osielsko 2009

Rozdział 3

Dlaczego masz pracować za darmo?

Autor pisze: „Wielu pracowników nie rozumie pracy za darmo. Oczekują, że otrzymają zapłatę za wszystko, co robią. To dlatego ponoszą porażkę. Wciąż myślą, jak pracownicy. Potrzebują stałej wypłaty. (…) W wielu biednych częściach miast jest wiele pracy do zrobienia, ale nie ma posad. (…) Pracownicy nie mogą znaleźć posad, więc nie robią nic. Natomiast przedsiębiorca widzi wiele okazji. Wie, że pojawią się posady, gdy zostanie wykonana niezbędna praca”.

Kiyosaki zwraca uwagę że większość z pracowników chce, żeby pracodawca płacił za ich naukę. Sami w siebie nie inwestują.  Nie „odrabiają pracy domowej. (…) Odrabianie pracy domowej nie dotyczy jedynie pieniędzy. Ale też zdrowia. Bardzo często ludzie mają kłopoty ze zdrowiem, bo nie ćwiczą. (…) Ludzie, którzy są leniwi i którym brak dyscypliny, to często ci, którzy mają najsłabsze zdrowie i najgorszą kondycję finansową”.

Praca za darmo jest polem do ciągłej nauki. To bezcenna dla przedsiębiorcy edukacja.

Pouczająca historia ojca autora:

„Jego problemy zaczęły się wtedy, kiedy pomyślał, że marka lodów wystarczy, aby mógł osiągnąć sukces. Początek kłopotów nastąpił wówczas, gdy ojciec wynajął tanią przestrzeń w odległym centrum handlowym.  Jego sklep z lodami usytuowany był w mało uczęszczanej części wspomnianego centrum. Oznaczało to, że ludzie ani nie przechodzili, ani nie przejeżdżali obok jego biznesu. Nikt nie wiedział, gdzie znajdował się jego sklep z lodami. Mój ojciec myślał, że marka lodów wystarczy aby przyciągnąć klientów. (…) Gdy nie było sprzedaży, cały biznes zaczął upadać. Zamiast podliczyć straty i natychmiast kupić lepiej sytuowany lokal, mój ojciec zrobił to, co czyni wiele osób, gdy sprzedaż spada i kończą się pieniądze – zredukował personel i zmniejszył koszty reklamy. Stał się skąpy, zamiast wydawać więcej pieniędzy. Właściwie wydawał pieniądze tylko na prawników, obarczając właściciela biznesu winą za własny problem. Niewiele rzeczy stanowi większą stratę pieniędzy niż proces sądowy. Ale zwykle tak się dzieje, gdy ludzie wolą obwiniać innych, zamiast wyciągać wnioski”.

Kiedy działa się w ten sposób – klęska gotowa!

„spotykam wielu początkujących przedsiębiorców z ambicjami, którzy mają świetny pomysł na nowy produkt lub nowy biznes. Problem większości z nich polega na tym, że nie potrafią sprzedawać – oznacza to, że nie są w stanie zebrać kapitału”. Brak umiejętności sprzedaży jest prawdopodobnie jedną z najczęstszych przyczyn klęsk biznesu. „Jeśli nie potrafisz sprzedawać nie możesz być przedsiębiorcą”.

 

Do skutecznej sprzedaży nie talent nie jest wymagany, ale wymagana i konieczna! jest odwaga i konsekwencja. Dlatego, jeśli chcesz z powodzeniem prowadzić firmę, naucz się sprzedawać. Bądź odważny. Nie bój się odrzucenia. „Gdy nabierzesz odwagi, powinieneś spróbować swoich sił jako osoba pracująca dla firmy działającej na zasadzie marketingu sieciowego lub sprzedaży bezpośredniej”. Żeby sprzedawać trzeba przezwyciężyć swój strach. Zanim otworzysz firmę naucz się sprzedawać. Sprzedaż nauczy cię pracy z ludźmi, skutecznego słuchania i przekonywania oraz pozwoli zgromadzić kapitał.

Pamiętaj: „Biznes odnosi sukces lub upada zanim jeszcze rozpocznie działalność. To dlatego tak ważne jest odrabianie pracy domowej, nawet jeżeli oznacza to pracowanie za darmo”.

Pracuj, żeby się uczyć – nie pracuj, żeby zarabiać pieniądze”.

Ucz się od innych korzystaj z dobrych praktyk i doświadczeń. Wyciągaj wnioski ze swoich działań, a także porażek. Nie obwiniaj nikogo. Po prostu zmień, co trzeba i działaj dalej. Znajdź ludzi, którzy myślą podobnie do ciebie, mają wspólne z tobą wartości, chcą tego samego. Szukaj ludzi, którzy mogą zainwestować, a nie szukają pracy, żeby zarabiać. Stwórzcie zespół. Wspierajcie się i uczcie się od siebie wzajemnie w drodze do celu.

 

Słowa kluczowe:, , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: