Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Proces jest ważniejszy niż cel

Robert T. Kioysaki - Zanim rzucisz pracęPiąta lekcja przedsiębiorczości bogatego ojca

Pieniądze otwierają drzwi

Wszystkie poniższe cytaty pochodzą z książki: Robert T. Kiyosaki, Zanim rzucisz pracę, Instytut praktycznej edukacji, Osielsko 2009

Jeśli chcesz być bogatym przedsiębiorcą skup się na tym

co robisz, jak to robisz, a przede wszystkim dla kogo to robisz,

a nie na tym ile chcesz zarobić.

Obsesja bogacenia się i zarabiania nie służy na dłuższą metę biznesowi. Kiyosaki mówi: dbaj o to, żeby w twojej pracy nie chodziło „jedynie o zarabianie pieniędzy, ale o przygodę twojego życia”. Dzieli się swoim doświadczeniem biznesowym i twierdzi, że prawdziwy sukces osiągnął wtedy, gdy „przestałem się skupiać na zarabianiu pieniędzy i zadałem sobie pytanie: >>Jak mogę służyć większej liczbie ludzi?<< Paradoksalnie zarobiłem więcej, skupiając się na służeniu szerszemu gremium, niż wówczas, gdy miałem na celu jedynie zarabianie pieniędzy”.

„Cele są ważne, ale proces do nich prowadzący jest ważniejszy. (…) Proces jest ważniejszy niż cel, ponieważ to on określa, kim się stajesz, realizując swoje zamierzenie”. Autor przypomina prostą prawdę, że pieniądze nie czynią nas bogatymi. Dość przypomnieć sobie szczęściarzy, którzy wygrywają wielkie pieniądze na loterii i los tych nieszczęśników w kilka lat, a czasem miesięcy po tym zdarzeniu. Lwia większość z nich wraca do stanu posiadania sprzed wygranej, a czasem popada w długi. Osoby te nie potrafią sensownie zarządzać finansami. Kupują wielkie domy, drogie samochody, wyjeżdżają na wycieczki, świętują z całym światem, a potem pozostają z domami, które trzeba utrzymać, autami, o które trzeba dbać i inwestycjami, które okazały się obciążeniem, generującym straty. „Tak naprawdę, zwycięstwo na loterii często ujawnia, jaki poziom inteligencji finansowej ma dana osoba”.

„Przed wieloma laty, kiedy miliard dolarów wart był znacznie więcej niż dziś, dziennikarz zapytał Henry`ego Forda – miliardera:  Co by było, gdyby pan wszystko stracił?

Odpowiedź Forda brzmiała: Odzyskałbym to w niecałe pięć lat”.

Prowadzenie biznesu jest najlepszym sposobem, by stać się bogatym, ponieważ jest to także proces edukacyjny, który może prowadzić cię do zdobycia majątku, jeśli masz odwagę, determinację i wytrwałość  dążeniu do celu”.

Tworząc własne przedsiębiorstwo nie wystarczy mieć marzenia, pomysł i potrzebę zarabiania pieniędzy. Trzeba jeszcze umieć ocenić rynek, zrobić prognozę finansową i potrafić przygotowywać zestawienia finansowe. Pewnie dlatego wśród najbogatszych ludzi na świecie są ci, którzy ciągle się uczą i czytają ( TVN24).

Pamiętaj, że pieniądze są potrzebne. Wysokie koszty w biznesie t codzienność. Warto więc już na początku znaleźć inwestora / inwestorów. „Udany biznes powstaje, zanim jeszcze zaczniesz go prowadzić”. Dlatego warto przygotować biznesplan, który przekona innych do twojej idei.

Potem uwolnij się od myślenia pracownika: Chcę zarabiać tyle, ile dostawałem w mojej poprzedniej pracy. Jeśli masz takie podejście, to lepiej poszukaj lepszego pracodawcy i nie otwieraj swojej firmy. Biznes raz jest pod ozem raz na wozie. Raz masz pieniądze, innym razem nie. Dlatego trzeba się ciągle uczyć i wyciągać wnioski z błędów. Kiyosaki twierdzi, że nie ma złych inwestycji, są tylko zli inwestorzy. O twojego poziomu odpowiedzialności finansowej zależy ile zarabiasz, ile wydajesz i ile ci zostaje. Jeśli ważniejsze od zainwestowania w firmę jest posiadanie wypasionego auta, fajniejszego niż u sąsiadów, prędzej czy później poniesiesz tego konsekwencje. Twoja pensja nie może być wyższa niż przychody w firmie. Dobry biznesmen nigdy nie przedkłada swoich potrzeb nad dobro własnego biznesu. Kłania się tu umiejętność odroczenia nagrody. Ci, którzy potrafią zaczekać na skonsumowanie sukcesu, mają większe szanse, że go rzeczywiście osiągną. Jednocześnie warto pamiętać, że „Ludzie w większości nie są dobrymi przedsiębiorcami, ponieważ potrafią oszczędzać pieniądze, ale nie umieją mądrze ich wydawać”. Kluczem jest wydawanie pieniędzy tak, aby wracały do nas w większej ilości.

Kilka dni temu właścicielka mieszkania, które wynajmuje mój syn powiedziała: My z mężem nie umiemy oszczędzać. Dlatego kupujemy mieszkania na wynajem, biorąc kredyt. Zarabiamy na nich, a w przyszłości będą z tego żyły nasze dzieci.

Nie trzeba umieć oszczędzać, żeby mieć pieniądze. Trzeba je tylko mądrze inwestować.

Będąc przedsiębiorcą nie będziesz otrzymywał pieniędzy za ciężką pracę. tak zarabiają pracownicy. Mając swój biznes dostaniesz pieniądze, jak naprawdę je zarobisz. „Przedsiębiorca otrzymuje zapłatę za rezultaty”. Dlatego ważna jest płynność finansowa twojego przedsięwzięcia.

„Będąc przedsiębiorcą nie musisz być księgowym, ale musisz być odpowiedzialny za finanse”. Na właścicielu spoczywa cała odpowiedzialność zarówno za sukces, jak i za porażkę.

Powodzenia!

 

Słowa kluczowe:, , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: