Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

  • abcdw.pl
  • Lektury
  • Proste życie, sztuka prostoty. Żyj wśród pięknych rzeczy!

Proste życie, sztuka prostoty. Żyj wśród pięknych rzeczy!

Sztuka prostoty Dominique Loreau

Tytuł:
Sztuka prostoty
Autor:
Dominique Loreau
Wydawnictwo:
Czarna Owca
ISBN:
978-83-7554-255-4

 

Spis treści:

Kilka uwag po lekturze książki

Wszystkim, którzy chcą żyć skromniej – a więc lepiej – pod względem materialnym, fizycznym, psychicznym, duchowym, by pomóc im odkryć niezmierzony potencjał, jaki mają.

Im mnie mamy, tym bardziej jesteśmy wolni i tym bardziej możemy się rozwijać.

Materializm

Obfitość nie uczy wdzięku ani elegancji. Niszczy duszę i pozbawia wolności.

Prostota oznacza, że mamy niewiele, by stworzyć miejsce dla spraw najważniejszych. Prostota jest piękna, ponieważ kryją się w niej cuda.

Własność stanowi ciężar (dosłownie i w przenośni).

Nasza kultura z trudnością toleruje tych, którzy wybierają skromne życie. Stanowią zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa konsumpcyjnego.

Jesteśmy naczyniem, a nie jego zawartością. Pozbycie się własności pomoże człowiekowi stać się tym, kim chce być.

„Bogactwem człowieka jest to, bez czego może się obejść”
HD Thoreau

Minimalizm wymaga dyscypliny i wielkiej dbałości o detal. Pozbądź się jak największej ilości rzeczy. Nie dopuść, by przytłoczyły się przedmioty. Twoje decyzje staną się instynktowne, styl ubierania bardziej elegancki, dom wygodniejszy, terminarz wolniejszy. Będziesz rozsądniejszy. Naucz się usuwać rzeczy ze spokojem, ale stanowczo.

Zastanów się, co możesz zrobić, żeby ułatwić sobie życie.

Zadaj sobie kilka pytań:

  • Co komplikuje mi życie?
  • Czy jest warte wysiłku?
  • Kiedy jestem najszczęśliwsza/najszczęśliwszy?
  • Co da mi skromne życie? Jakie korzyści dla mi skromne życie?

Używaj jak najmniejszej liczby przedmiotów. Wzbogacaj ciało we wrażenia, serce w uczucia, umysł w wiedzę, Nie uznawaj przedmiotów za ważniejsze od pracy, spokoju, piękna, wolności, od samego istnienia. Nie stań się własnością.

Każdy ma prawo mieć wszystko, czego zapragnie. Ważne jest, by odpowiedzieć sobie na czym naprawdę mi zależy co chcę poczuć, przeczytać, obejrzeć…

W mieszkaniu ważna jest wygoda, jakość wykończenia i dwa piękne meble. Wyrzuć przedmioty, które są bezużyteczne. Takie, których nie używasz lub są zniszczone. Oddaj to, co może się jeszcze komuś przydać: książki, ubrania, naczynia.

„Człowiek potrzebuje do życia światła, przestrzeni, porządku tak, jak pożywienia czy posłania”.
Le Coubusier

Troszcz się o swój dom, sprzątaj go i mieszka w nim z szacunkiem, by chronił twój najcenniejszy skarb – Ciebie! Dom to mieszkanie dla ciała. Ciało jest mieszkaniem dla ducha. Urządź je tak, aby dusza miała miejsce, żeby się rozwijać.

Każdy z posiadanych przedmiotów powinien mam przypominać, że nie potrzebujemy niczego poza nim. To jego użyteczność czyni go cennym. Bez niego nie moglibyśmy funkcjonować.

Dom powinien być przestrzenny i harmonijny. Nasza równowaga zależy od tego, jak wygląda nasz dom. Idealne wnętrze to takie, którego utrzymanie w porządku nie wymaga dużego wysiłku. Skromnie umeblowany dom daje więcej swobody dla ruchu. Kluczowe jest zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia i zadbanie o funkcjonalne detale np. armaturę czy materac. Wygoda jest sztuką. To, co niewygodne nie może być piękne. Pustka i wygodna kanapa to jest to! Puste wnętrze daje ludziom kontrolę nad swoim życiem, ponieważ nie stali się własnością przedmiotów Bez pustki nie byłoby piękna. Bez ciszy nie byłoby muzyki.

Pozbądź się wszystkiego, co nie ma konkretnego przeznaczenia. Zrezygnuj z rzeczy, które nie działają lub wymagają zbyt dużego wysiłku. Ukryj kable. Napraw instalacje i krany. Wyrzuć z lodówki wszystkie przeterminowane lub długo leżące produkty.

W domu najważniejsze są mieszkające w nim osoby. Dom oddaje naszą osobowość.

Doceń monochromatyczność: biały, czarny, szary.

Pamiętaj: najważniejsza jest wygoda!

Zwróć szczególną uwagę na czystość pomieszczeń. W jasnym i czystym otoczeniu myśl staje się bystrzejsza. Przedpokój powinien być jasny i ukwiecony, by zapraszać do wejścia. Wszystko, co pojawia się w domu jest dla niego pokarmem.

Wyrzuć zwiędłe rośliny i chore kwiaty. Ich obecność powoduje nieświadomą utratę energii.

Nie trzymaj kosza na śmieci pod zlewem. Obecność śmieci źle wypływa na wodę.

Wychodząc z domu rano zostaw idealny porządek. Dzień będzie dzięki temu lepszy, a po powrocie poczujesz spokój.

Wszystkie posadzki w domu powinny być nieskazitelnie czyste. Wchodząc do domu zdejmuj buty. Nie wnoś energii pochodzącej z ziemi.

Światło to życie.

Unikaj w domu jednorodnego światła.

Ergonomia

Zaplanuj wystarczająco dużo zabudowanych szaf, by uniknąć komód, szafeczek i konsolek. One niepotrzebnie zabudowują przestrzeń. Meble powinny być rozmieszczone tak, by umieszczanie w nich przedmiotów wymagało jak najmniej czasu i energii. Pamiętaj o ergonomii.

Dorota Wiśniewska

Słowa kluczowe:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (1)

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: