Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Przywództwo. Złote zasady wg Johna C. Maxwell’a (1 z 3)

J.C. Maxwell, Złote zasady. Przywództwo

Czego nauczyło mnie życie lidera

John C. Maxwell

Warto odkrywać złoto w lekcjach udzielanych przez życie dlatego autor pisze:

„1. Ciągle uczę się przywództwa.”

„2. Wielu ludzi przyczyniło się do znalezienia tych złotych bryłek przywództwa, które umieściłem w książce… Człowiek najmądrzejszy uczy się zaś, obserwując sukcesy innych”…

„3. Prawie każdy może zrozumieć to, czego nauczam. Platon twierdził, że >największa część tego, czego się uczymy, jest przypomnieniem tego, co już wiemy

„4. Większość wiedzy, którą się dzielę, to efekt popełnionych przeze mnie błędów… Poeta Archibald MacLeish zauważył: >Jest tylko jedna rzecz bardziej bolesna od uczenia się na błędach – brak uczenia się na nich

„5. To, czy staniesz się lepszym liderem zależy od sposobu, w jaki działasz. Samo czytanie książek nie wystarczy, by coś zmieniło się w Twoim życiu. Potencjał do rozwoju kryje się w działaniu. Nie idź na skróty… Pragnienie zwycięstwa nie wystarczy. By się doskonalić musisz się uczyć. Wymaga to cierpliwości, wytrwałości i świadomego działania. Wiliam A. Ward powiedział: >Zapamiętanie wielkiej prawdy jest godne podziwu, lecz dopiero wykorzystanie jej w życiu jest mądrością<… Zanim będziesz mógł doradzać innym ludziom, musisz zbudować z nimi dobre relacje i cieszyć się ich zaufaniem. Jeżeli brak tego w twoich kontaktach z osobami, dla których zamierzasz być mentorem, poświęć czas na poprawę komunikacji, by twoje słowa trafiały do ich serc”.

Dlaczego warto uczyć się przywództwa?

DLATEGO, ŻE DOBRE PRZYWÓDZTWO ZAWSZE JEST PRZYCZYNĄ ZMIAN NA LEPSZE!

Rozdział 1

Gry na szczycie czujesz się samotny, to znaczy, że gdzieś popełniasz błąd

 „Jednym z najlepszych sposobów uczenia innych jest zapewnienie im możliwości obserwowania, co robisz, udzielanie wskazówek zachęcanie, by starali się zrobić to samodzielnie… To było moje doświadczenie z mentoringu”.

„Samotność nie jest związana z zajmowanym stanowiskiem; jest to problem wynikający z osobowości”.

„Jeśli przewodzisz innym i czujesz się samotny, to popełniasz jakiś błąd. Zastanów się nad tym. Jeżeli jesteś samotny, znaczy to, że nikt za tobą nie podąża, a wówczas tylko wydaje ci się, że przewodzisz!”.

„Wybitni liderzy zabierają na szczyt innych ludzi. Umożliwienie podwładnym rozwoju jest wymogiem efektywnego przywództwa”.

Prawdy dotyczące szczytu:

 1. Nikt nigdy nie osiągnie szczytu sam.
 2. Ważne jest, by w drodze na szczyt towarzyszyli ci inni.
 3. Pomaganie ludziom w dostaniu się na szczyt daje więcej satysfakcji niż zdobywanie go samotnie. „Szef mówi: „idź”, a lider używa zwrotu: „chodźmy”. Celem przywództwa jest zabranie innych na szczyt”.
 4. Przez większość czasu liderzy nie znajdują się na szczycie. „Przywódcy rzadko pozostają w miejscu. Nieustannie znajdują się w ruchu… Najlepsi z nich najwięcej czasu poświęcają innym, by również osiągnęli szczyt”.
 5. Unikaj hierarchicznego myślenia. „Wybitni liderzy nie deprecjonują swoich podwładnych, lecz starają się, żeby ci coraz silniej w siebie wierzyli… Jeżeli jesteś liderem nie polegaj tylko na swojej pozycji, by przekonać ludzi do podążania za tobą. Buduj z nimi relacje. Staraj się ich do siebie przekonać. Gdy będziesz tak postępował, nigdy nie zostaniesz samotnym przywódcą”.
 6. Zdawaj sobie sprawę z tego, że zarówno sukcesy, jak i porażki mają swoje minusy.
 7. Zrozum, że pracujesz z ludźmi. „Przywództwo wymaga lubienia ludzi! Musisz lubić ludzi, gdyż w przeciwnym razie nigdy nie będziesz w stanie ich docenić. Jeżeli będą ci obojętni, możesz znaleźć się na granicy manipulowania nimi. Żaden lider nie powinien nigdy tego robić”.
 8. Zastosuj prawo znaczenia: „jeden znaczy zbyt mało, by osiągnąć wielkość”. „W moich organizacjach nie ma pracowników, lecz członkowie zespołów. Nie pracują oni dla mnie, lecz ze mną. Wspólnie realizujemy pewną wizję. Bez nich mój sukces byłby niemożliwy”.

Rady dla samotnych liderów:

Rozdział 2

Osobą, którą najtrudniej zarządzać, jesteś ty sam

„Najtrudniejszym wyzwaniem zawsze było zarządzanie samym sobą… Przyznanie się, że zarządzanie samym sobą jest wyzwaniem, przywołuje w mojej pamięci bolesne wspomnienia. Wiele porażek, które poniosłem jako lider, dotyczyło relacji z ludźmi… nie potrafiłem właściwie ustalać priorytetów i koncentrować działań przywódczych na jakimś celu”.

„Jako ludzie oceniamy wszystkich dookoła oprócz siebie”. Dokonaj samooceny. „Wszyscy często jesteśmy dla siebie najgorszymi wrogami. Dlaczego tak się dzieje? … Nie widzimy siebie w taki sposób, jak innych. Jako ludzie oceniamy wszystkich… oprócz samych siebie. Oceniamy siebie łagodniej. Innych oceniamy zgodnie z ich działaniami, zaś siebie według intencji. Nawet jeśli zrobimy coś niewłaściwego, uważamy, że nasze motywy były dobre, i puszczamy wszystko w niepamięć”.

Klucz do zarządzania samym sobą:

 1. Ucz się wykonywać polecenia. „Liderzy, którzy nigdy nie potrafili dobrze wykonywać poleceń lub podporządkować się przełożonym, są często zarozumiali, nie potrafią patrzeć na rzeczywistość w sposób realistyczny, są nieelastyczni i mają tendencje autokratyczne”.
 2. Rozwijaj samodyscyplinę.
 3. Ucz się cierpliwości. „Nie można jednak zostać liderem z dnia na dzień. Liderzy z „mikrofalówki” nie przetrwają długotrwałego, powolnego gotowania. Wymaga to czasu, lecz końcowy efekt wart jest, by na niego poczekać. Ludzie nierozsądni chcą panować nad światem. Osoby mądre chcą panować nad sobą… Jako lider powinieneś pamiętać, że celem nie jest to, byś przybył do mety jako pierwszy lecz byś przekroczył ją wraz ze swoim zespołem… Nie możesz tego dokonać, jeśli biegniesz daleko na przedzie.
 4. Czyj się odpowiedzialny. „Człowiek, który zarządza dobrze samym sobą, zna sekret polegający na tym, że nie może sobie ufać… skuteczna odpowiedzialność rozpoczyna się, zanim podjęte zostanie jakiekolwiek działanie. Rozpoczyna się od chęci przyjmowania rad od innych. Chęć słuchania rad i akceptowania ich od innych jest wspaniałym wskaźnikiem odpowiedzialności. Właściwe zarządzanie sobą oznacza, że czujesz się bardziej odpowiedzialny niż inni”

Przywództwo opiera się na zaufaniu, a nie na hierarchii, więc musisz najpierw sam spełniać założone standardy, zanim zaczniesz tego wymagać od innych. Zawsze musisz robić to, co właściwe”.

„Gdy lider nie kontroluje samego siebie, ludzie nie szanują go”. „Najmniejszym zespołem, którym zarządzasz jesteś ty – lecz jednocześnie to zespół najważniejszy. Gdy dobrze radzisz sobie z tym zadaniem, nabywasz prawo do kierowania ludźmi”.

Słowa kluczowe:, ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: