Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Przywództwo. Złote zasady wg Johna C. Maxwell’a (2 z 3)

J.C. Maxwell, Złote zasady. Przywództwo

Czego nauczyło mnie życie lidera

John C. Maxwell

Rozdział 3

Kluczowe momenty, które definiują twoje przywództwo

„Co decyduje o tym, że lider sprosta okolicznościom? Uważam, że najważniejszym wskaźnikiem jest to, jak radziłeś sobie w kluczowych momentach życia. … Nie wierzę, że sukces przychodzi z dnia na dzień. … umiejętność przewodzenia przychodzi z dnia na dzień. Dokonywane przez nas w kluczowych momentach wybory kształtują nas i informują innych, kim jesteśmy.”

„Gdy przywódca poodejmuje właściwe działania, wszyscy odnoszą sukces. W przeciwnym wypadku wszyscy tracą… Po przeżyciu kluczowego momentu już nigdy nie będziesz tą samą osobą… Kluczowe momenty … dają nam okazję do zmiany kierunku i poszukiwania nowego celu. Stwarzają nowe możliwości”.

„liderem stajesz się wówczas, gdy doświadczasz kluczowego momentu i właściwe na niego zareagujesz.

Uwaga:

 „>> Wyobraźcie sobie życie jako grę, która polega na żonglowaniu pięcioma piłkami. Można nadać im następujące nazwy: praca, rodzina, zdrowie, przyjaciele, sprawy duchowe. Wszystkie musicie trzymać w powietrzu. Szybko zrozumiecie, że pracę symbolizuje piłka z gumy, gdy ją upuścicie odbije się i złapiecie ją ponownie. Jednak pozostałe cztery piłki – rodzina, zdrowie, przyjaciele, sprawy duchowe  –  są zrobione ze szkła. Gdy któraś z nich wymknie się Wam z rąk, może zostać w nieodwracalny sposób zarysowana, uszkodzona lub nawet rozbita. Nigdy już nie będzie taka sama. Musicie to zrozumieć i dążyć do osiągnięcia w życiu równowagi”<<. F. John Reh

„Miałem wiele szczęścia. Gdy upuściłem szklaną piłkę zdrowia, uległa ona zarysowaniu, a nie rozbiła się. Zacząłem spędzać więcej czasu z rodziną, regularnie ćwiczę, staram zdrowo się odżywiać. Nie wszystko wychodzi mi idealnie, pracuję jednak nad tym, by moje życie było bardziej zrównoważone. Nie wiem, jakim rodzajem piłek żonglujesz, radzę jednak, byś nie czekał, aż jedna z nich upadnie, zanim zastanowisz się nad swoim życiem. Możesz poczynić w nim zmiany, nie czekając, aż zmuszą cię do tego okoliczności”.

Rada:

Postawa: Codziennie będę prezentował właściwą postawę.

Priorytety: Codziennie będę określał najważniejsze priorytety i postępował zgodnie z nimi.

Zdrowie: Poznam zasady zdrowego życia i codziennie będę je stosował.

Rodzina: Będę codziennie w kontakcie z rodziną i codziennie będę się o nią troszczył.

Sposób myślenia: Będę codziennie rozwijał pozytywny sposób myślenia.

Zaangażowanie: Będę podejmował zobowiązania i codziennie się z nich wywiązywał.

Finanse: Będę zarabiał i odpowiednio codziennie zarządzał finansami.

Wiara: Będę codziennie pogłębiał wiarę i żył zgodnie z jej wymogami.

Relacje: Codziennie będę starał się pogłębiać relacje z innymi ludźmi.

Szczodrość: Codziennie będę kształtował i rozwijał szczodrość.

Wartości: Codziennie będę żył zgodnie z pozytywnymi wartościami.

Rozwój: Codziennie będę się doskonalił.

Powieś listę tak, abyś mógł spoglądać na nią codziennie rano. Czytaj ją wnikliwie codziennie przez miesiąc i przy jej użyciu zarządzaj podejmowaniem decyzji”.

Jak wykorzystywać kluczowe momenty?

 • Kluczowe momenty o przełomowym znaczeniu to okazje do zrobienia czegoś nowego.
 • Kluczowe momenty, które ranią to okazje do zmiany priorytetów,.
 • Kluczowe momenty, które otwierają oczy to okazje, by widzieć wszystko wyraźniej.
 • Kluczowe momenty  zmieniające status quo to okazje, żeby wejść na wyższy poziom.

Rozdział 4

Gdy trafił cię kopniak w tyłek, wiesz, że jesteś na przedzie

„Jednym z kosztów związanych z byciem liderem jest krytyka… gdy jesteś na czele grupy wszystko przyciąga uwagę… Jeżeli chcesz być liderem musisz przywyknąć do krytyki – kiedy osiągniesz sukces na pewno cię ona nie ominie”.

„>> Gdy jako lider czujesz się zniechęcony, pomyśl o Mojżeszu, który prowadził milion narzekających ludzi przez czterdzieści lat i nigdy nie dotarł tam, gdzie planował<<”…

„Arystoteles powiedział: Krytyka jest czymś, czego możesz łatwo uniknąć, jeżeli nic nie będziesz mówił, nic nie będziesz robił i będziesz nikim”.

Jak radzić sobie z krytyką?

 1. Poznaj samego siebie – patrz realistycznie. Zdaj sobie sprawę, że najbardziej potrzebujesz usłyszeć to, czego słuchasz najmniej chętnie.
 2. Zmień siebie – jest to kwestia bycia odpowiedzialnym. „Gdy czyjaś krytyka jest zasadna, rodzi wymaganie, bym coś w sobie udoskonalił. Na tym częściowo polega bycie dobrym liderem. Jeżeli prawidłowo reaguję na negatywne uwagi, zastanawiając się nad sobą i analizując słabe strony, jednocześnie przygotowuję się do dokonania w moim życiu pozytywnych zmian… Możesz zmienić się na lepsze jedynie wówczas, gdy jesteś otwarty na doskonalenie się”.
 3. Zaakceptuj siebie – jest to kwestia dojrzałości. „By maksymalnie wykorzystać swój potencjał jako człowiek i jako lider, musisz być sobą. Nie oznacza to niechęci do rozwoju i zmiany, lecz jedynie to, że pracujesz nad stawaniem się najlepszą osobą, jaką m o ż e s z  być… Carl Rogers mówi: Ciekawym paradoksem jest to, że gdy zaakceptuję siebie takim, jakim jestem mogę zacząć się zmieniać… Bycie sobą jest pierwszym krokiem do stania się kimś lepszym”.
 4. Zapomnij o sobie – to kwestia bezpieczeństwa. „Ludzie mający poczucie bezpieczeństwa zapominają o sobie po to, by skoncentrować się na innych. Dzięki temu postępowaniu mogą poradzić sobie nadal z każdym rodzajem krytyki, a nawet pomagać tym, którzy mają na ichn temat negatywne zdanie”.

Błogosławieni ci, którzy potrafią się z siebie śmiać. Zawsze bowiem będą dobrze się bawić”.

chińskie przysłowie

Rozdział 5

Nie przepracuj w życiu ani jednego dnia

„Realizuj swoją pasję. Realizacja pasji jest kluczem do wykorzystania w pełni potencjału… pasja jest skarbem dla każdego lidera. .. Staje się zaraźliwa i wpływa na innych, by również podejmowali wysiłek. Pozwala przetrwać trudne chwile i wyzwala wewnętrzną energię, o której istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Dodaje nam sił w sposób nieosiągalny dla innych zasobów, które mamy do dyspozycji. Te zasoby to:

 • talent – nie wystarcza, byś w pełni wykorzystał potencjał. Na świecie jest wielu ludzi mających wielki naturalny talent, którzy nigdy nie osiągną osobistego lub zawodowego sukcesu.
 • okazja – sama nigdy nie zabierze cię na szczyt. Okazje mogą otwierać drzwi… Bez pasji, która wspomaga w działaniu, gdy sytuacja jest trudna, ludzie nie wykorzystują potencjału.
 • wiedza – może być wspaniałym zasobem, lecz nie sprawi, że będziesz tym, kim mógłbyś być. Sama wiedza nie gwarantuje, że ktoś zostanie liderem. Podobnie jak referencje czy stopień naukowy.
 • Wspaniały zespół – może nie wystarczyć. Jest prawdą, że lider nie może osiągnąć sukcesu bez zespołu, lecz z drugiej strony posiadanie takiego zespołu także nie daje gwarancji powodzenia. Nie osiągnie go zespół z liderem, który nie ma serca do tego, co robi. Nawet jeżeli na początku drogi członkowie zespołu mają w sobie dużo energii, lecz na ich czele stoi słaby lider, w końcu i oni tacy się staną.

Czego potrzebuje lider, by osiągnąć sukces? Pasji – to dzięki niej następuje prawdziwa zmiana. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać swój potencjał, musisz znaleźć w sobie pasję”

Konfucjusz:

„Wybierz sobie zajęcie, które kochasz, a w życiu nie będziesz musiał przepracować ani jednego dnia”.

Słowa kluczowe:, ,

Trackback z twojego serwisu.

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: