Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Technologie informacyjne dla trenera HR / freelancera

Sala szkoleniowaMotywacja i uwagi ogólne o cyklu artykułów.

Postanowiłem zrobić dziś mały wyścig z czasem. Do końca zimy pozostało jeszcze nieco ponad godzinę i 15 minut, więc to ostatni moment na napisanie w zakładanym czasie (miało być to właśnie zimą) tekstu poświęconego wykorzystaniu technologii informacyjnych  w życiu i pracy trenera. Wprawdzie kilka tygodni temu stworzyłem pierwszą część artykułu poświęconego wykorzystaniu w HR specyficznych funkcji daty w excelu, ale nie wróciłem później do tematu i jest on w zawieszeniu. Biorę się zatem do roboty.  Przy okazji, staram się nie narzucić treści dla całego bloga, dlatego artykuły poświęcone modelom biznesowym będę tworzył w tempie około jeden, może dwa na tydzień.

Oto mój plan. Poczynając od dziś, co jakiś czas będę umieszczał uwagi i spostrzeżenia związane z tym jak może wyglądać środowisko informatyczne w pracy trenera – freelancera. Skupię się na:

  1. Bazie sprzętowej niezbędnej do prowadzenia szkoleń,
  2. Bazie programowej wykorzystywanej w szkoleniach,
  3. Obsłudze serwisowej sprzętu i oprogramowania,
  4. Urządzeń wejścia – wyjścia takich jak drukarka, bez których praca nie miałaby sensu w większości przypadków,
  5. Innych aspektach wykorzystania technologii informacyjnych w pracy trenera.

Radzić komuś nie będąc samemu dostatecznie kompetentnym to nie w stylu, który akceptuje większość z nas. Ci, którzy mnie znają osobiście nie muszą tego czynić, a pozostałym czytelnikom sugeruję zerknięcie na stronę Krzysztof Wiśniewski i zamieszczone tam odnośniki dotyczące mojej aktywności zawodowej w ostatnich latach. Mam nadzieję, że informacje tam zawarte uwiarygodniają mnie w dostatecznym stopniu.

Pisanie o sprawach zdawałoby się oczywistych jest chyba najtrudniejszą rzeczą, która spotyka mnie w działalności popularyzatorskiej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszyscy wszystko wiedzą, więc po cóż pisać? Ba! A dlaczegóż internauci mieliby to czytać?

Pomimo wszystko podejmę się pracy. Powody mam co najmniej dwa:

  1. od kilku lat żona jest trenerem biznesu, która spędziła dziesiątki godzin w najróżniejszych salach szkoleniowych w Polsce, na Ukrainie czy w Rosji; może uda się kiedyś namówić ją, co czuje podczas lotu samolotem 😉
  2. pierwszy raz przemówiłem do większego audytorium  przedstawiając wynik prac badawczych pewnie gdzieś pomiędzy 1991 a 1992 rokiem. Trudno mi określić ile osób przewinęło się przez moje wykłady, seminaria, szkolenia, warsztaty szkoleniowe itp,
  3. wielu naszych Przyjaciół i znajomych jest z branży szkoleniowej i co jakiś czas padają pytania: „Krzysztof, planuję zmianę komputera. Co mam kupić? A po instalujesz mi wszystko, żeby działało jak w tym starym? A da się przenieść pliki? A co z moimi mailami? Uda się je przenieść?

Skoro udaje mi się spełnić oczekiwania znajomych, to istnieje niezerowa szansa, że uda mi się udzielić pomocy innym osobom, w tym takim których jeszcze nie znam.

Jeszcze jedno, bardzo ważne zastrzeżenie. Jak w wielu obszarach życia, każdy z nas ma pewne przyzwyczajenia, doświadczenia i wiarę w wyższość tego, w co wierzy lub czego jest posiadaczem. Podobnie jest w tym przypadku. Mam sporo doświadczenia ze sprzętem i usługami IT i będę polecał, to znam i cenię. To nie jest jedyna droga i oczywiście może być poddana miażdżącej krytyce przez inne osoby z doświadczeniem w branży. Dlatego zrobię wszystko, co mogę by unikać polemik w stylu „o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy” i skupię się na cechach, które uważam za ważne dla trenera, nawet gdy odbierzesz to jako lobbing czy promocję jednej firmy czy rozwiązania. Mam komfort, że nie piszę specyfikacji istotnych warunków zamówienia do przetargu i mogę głośno mówić co myślę i czuję. Jeśli chcesz mieć pełen obraz skonfrontuj proszę moje postrzeganie z oceną innej osoby z branży informatycznej, której ufasz i wiesz, że posiada dostatecznie wysoki poziom wiedzy i umiejętności z zakresu technologii informacyjnych.

Ten wpis już publikuję, a zaraz potem zaczynam wpisać wprowadzenie, które po sprawdzeniu również dziś umieszczę. Dzięki temu będę mógł tam umieścić linki do późniejszych tekstów, by porządkować wszystkie materiały i ułatwić czytelnikom nawigację między nimi.

Zobacz też:

Spis treściKomputer na kolanach trenera biznesu

Zdjęcie pochodzi z serwisu http://sxc.hu/

Słowa kluczowe:, , , , , , , , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (1)

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: