Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Test stylów uczenia się. Inspiracja: Kolb Learning Style Inventory (LSI)

Schemat Kolba

Style uczenia się

Chcesz poznać swój styl uczenia się?

Przejdź do ankiety online: style uczenia się

i poznaj swój wynik.

Przechodząc przez kolejne etapy edukacji, szukałam złotej recepty skutecznego zdobywania wiedzy. Bywały chwile, kiedy szukałam tego klucza z ogromną determinacją. Zwłaszcza wówczas, gdy bardzo zależało mi na tym, żeby być dobrą uczennicą, nie zawieść rodziców, a przede wszystkim umieć naprawdę.

Często uzyskiwanie wysokich rezultatów było okupione nie tylko pracą, ale dodatkowo ogromnym stresem, lękiem, bólem brzucha, bezsennością. Nie lubiłam chodzić do szkoły. Wydawało mi się, że na każdym kroku muszę udowadniać, że nie jestem idiotką. Nie radziłam sobie z wyrywaniem do odpowiedzi. Koszt wystąpienia przed klasą był tak wysoki, że czasem nie pamiętałam, jak się nazywam, a co dopiero – odpowiedzi na pytania.

To paradoksalne, bo jednocześnie od zawsze lubiłam się uczyć, czytać, dyskutować. Nie potrzebowałam zachęt ani pochwał. Samo wyjaśnianie świata, zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności sprawiało mi ogromną frajdę.

Jak pogodzić wewnętrzną potrzebę rozwoju ze światem zorganizowanej edukacji. Jak się uczyć, żeby przejść skutecznie i z powodzeniem przez kolejne etapy systemu edukacyjnego?

StudentNa te pytania odnalazłam odpowiedź, kiedy zetknęłam się z koncepcją Kolba. Eureka! Po latach poszukiwania zrozumiałam, czemu systemem klasowo – lekcyjny, preferujący wiodącą rolę nauczyciela i pamięciowe opanowywanie materiału, a następnie jego weryfikację – tak mi doskwierał. Zrozumiałam także dlaczego Krzysztof uwielbiał szkołę.

Cykl Kolba i style uczenia się wg niego okazały się być bezcenne. Autor teorii twierdzi, że efektywne nauczanie odbywa się w czteroetapowym cyklu i wymaga przejścia przez wszystkie stadia.

Wiąże się to z tym, że ludzie uczą się na różne sposoby. Jedni są pragmatyczni i uczą się najszybciej tego, co za chwilę przyda im się w praktyce. Preferują rozwiązywanie realnych problemów, burze mózgów i dyskusje. Charakteryzują się otwartością i ufnością w proponowane rozwiązania. Inni podchodzą do nauki refleksyjnie. Potrzebują dystansu i czasu do zastanowienia się. Słuchają i obserwują. Wyciągają wnioski w oparciu analizę zjawisk. Wolą pozostawać niezauważeni. Trzecią grupą są osoby preferujące teoretyczne podejście do zdobywania wiedzy. Teoretycy kierują się logiką i perfekcjonizmem. Metodycznie porządkują informacje i tworzą przejrzyste modele. Lubią wykłady, prezentacje oraz analizę podręczników. Potrzebują odwołania się do autorytetów naukowych. Uczą się pamięciowo. Ostatni podchodzą do uczenia się aktywnie. Ci eksperymentują, wypróbowując pomysły, techniki i teorie. Od razu zaczynają coś robić. Lubią ćwiczenia, występy na forum, generowanie nowych pomysłów. Nie przejmują się teorią.

Zdaniem Kolba ze względu na tę różnorodność typów uczenia się zajęcia powinny być zaplanowane zgodnie z cyklem. Wówczas kolejne etapy będą odpowiadały potrzebom osób, reprezentujących poszczególne style uczenia się. Dla każdego coś dobrego!

Żeby uczyć się skutecznie, warto poznać swój styl uczenia się, a potem znaleźć najlepsze sposoby zdobywania wiadomości i umiejętności zgodnie z nim.

Chcesz poznać swój styl uczenia się? Przejdź do ankiety: style uczenia się i poznaj swój wynik.

Słowa kluczowe:, , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (2)

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: