Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Warto rozmawiać o wartościach!

freedigitalphotos.net

freedigitalphotos.net

Na co dzień rzadko otwarcie rozmawiamy o wartościach. Szczególnie w środowiskach firmowych wartości nie są tematem pierwszoplanowym. Możemy się z tym nie zgadzać, możemy uważać, że wartości są mało istotne w naszym życiu, a jednak to właśnie na podstawie wartości budujemy własny światopogląd, przekonania, organizujemy własne życie. Wartości, czy tego chcemy czy nie, są obecne każdego dnia w naszych zachowaniach.

Życie zgodnie z wartościami jest sztuką. Bardzo trudną sztuką. Tworzenie relacji międzyludzkich, relacji interpersonalnych w zgodzie z własnymi wartościami często bywa niezwykle trudne. Otoczenie biznesowe jest bardzo często postrzegane jako miejsce bezwzględnej walki o władzę, pozycję, pieniądze. Walki każdego z każdym. Wyścigu szczurów. Takie przekonania blokują budowanie organizacji uczącej się i zabijają współpracę. Niejednokrotnie różnice w wyznawanych wartościach stają się podstawą do konfliktów w organizacji, a te prowadzą do zatrważająco niskich wyników w badaniach satysfakcji pracowników. Często konflikty te pozostają nierozwiązane i narastają do rangi dużych problemów, a wyniki badań satysfakcji są chowane pod dywan, bo zarządy i działy HR nie bardzo wiedzą, jak sobie z tym fantem poradzić.

Otwarta rozmowa o wartościach może być początkiem poprawy panującej konfliktowej atmosfery, a zaraz potem przekształcania kultury organizacyjnej. Jednak aby rozmawiać o wartościach potrzeba nie tylko odwagi, ale także dużej samoświadomości. Bardzo ważne jest zagłębienie się we własnym wnętrzu i poznanie własnych wewnętrznych wartości, na przykład poprzez pracę z coachem indywidualnym. Dopiero na podstawie takiej wiedzy i doświadczenia, można poruszać temat wartości w rozmowach z innymi. Tylko w ten sposób zachowamy postawę szacunku do drugiego człowieka i wartości wyznawanych przez niego. Świadomość własnych wartości oraz częste o nich rozmawianie może ustrzec nas przed frustracją i wypaleniem zawodowym. Jak? To proste! Znając własne wewnętrzne wartości można z łatwością porównać je do wartości wbudowanych w kulturę organizacyjną pracodawcy. Jeśli rozbieżności uznamy za zbyt duże – warto rozważyć zmianą pracodawcy. Znajomość wartości wyznawanych przez podwładnych pomaga menedżerom w motywowaniu oraz budowaniu zaangażowania. Wartości powinny być brane pod uwagę przy prowadzeniu projektów z obszaru HR, aby przeciwdziałać oporom pracowników…

Korzyści płynących ze świadomości wartości jest wiele. Dlatego warto rozmawiać o wartościach!

Słowa kluczowe:, , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (2)

 • Krzysztof Wiśniewski

  |

  Wartości jako podstawowy sens i wyznacznik działań rozwojowych w mym odczuciu najładniej opisał Steven Covey w 7 nawykach. To lektura, która winna zawsze leżeć pod ręką. Logika z jaką wykazał, iż bez wartości jako celu nadrzędnego każde działanie samorozwojowe będzie tylko namiastką nie budzi cienia moich wątpliwości. Dlatego doskonalmy się dzień po dniu!

  Reply

 • monisa

  |

  Bardzo przydatny artykuł. Pomocne może być też ogólnikowo to www opcja vot pl / ?p 4 znalazłam jeszcze takie inforamacje dodatkowe.

  Reply

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: