Najlepsze inspiracje
zamiast gotowych rozwiązań.

Nowe

Pięciogwiazdkowy dzień :)

Wykorzystanie narzędzi IT w procesach HR

freedigitalphotos.net

freedigitalphotos.net

Skuteczność i efektywność selekcji, oceny i rozwoju pracowników zawsze były jednym z kluczowych wyzwań działów HR. Odkąd technologie informatyczne nabrały tempa w tworzeniu innowacji, także działy HR z lubością wykorzystują dobrodziejstwa technologiczne. Narzędzia informatyczne szczególnym zainteresowaniem cieszą się w procesach rekrutacji i oceny potencjału pracowników.

Narzędzia IT w procesach rekrutacyjnych

Największą bolączką każdej rekrutacji jest czasochłonność. Najprostsze narzędzia informatyczne zastosowane w rekrutacji pomagają w zbieraniu aplikacji. Bardziej zaawansowane narzędzia dają możliwość automatycznej weryfikacji i selekcji zebranych CV na podstawie przyjętych kryteriów. Dużą słabością procesów rekrutacyjnych jest brak czasu na przekazywanie informacji zwrotnej kandydatom aplikującym do firmy. Tu też z pomocą mogą przyjść rozwiązania informatyczne, które pozwolą na automatyczną generację odpowiedzi kandydatowi. Tak czy inaczej narzędzia informatyczne pomagają wybrać spośród tłumu kandydatów tych, którzy najlepiej spełniają profil wymagań, pomagają znaleźć tych, których szukamy i chcemy zatrzymać w firmie.

Ocena pracowników a rozwiązania informatyczne

Najczęściej firmy wykorzystują testy oceny osobowości oraz testy umiejętności. Zarówno jedne jak i drugie z powodzeniem można przeprowadzać przy wykorzystaniu narzędzi on-line. Rzadziej spotyka się wykorzystywanie testów psychometrycznych, których zastosowanie najczęściej ogranicza wymóg posiadania dyplomu psychologa przy interpretacji wyników. Zastosowanie testów on-line znacznie przyspiesza proces badania i generowanie wniosków dla osoby badanej. Dzięki narzędziom informatycznym, z testów mogą korzystać nie tylko pracownicy HR, ale także menedżerowie z innych działów.

Korzyści płynące ze stosowania narzędzi IT w procesach HR

Największą korzyścią z zastosowania narzędzi infomatycznych w HR jest oszczędność czasu. Dzięki rozwiązaniom IT możemy stworzyć stabilne i jednolite standardy oceny. Niemniej ważna jest podniesienie trafności selekcji w procesach rekrutacyjnych. Przy wykorzystaniu wszystkich testów osobowości czy testów umiejętności, zawsze można wykorzystać pracowników firmy jako grupę normatywną. Dzięki temu, wykorzystanie tych samych testów w rekrutacji podniesie trafność wyboru kandydatów. Narzędzia IT zastosowane w rekrutacji i selekcji pomagają zwiększyć obiektywizm oceny kandydatów. Wykorzystanie narzędzi IT w dziale HR poprawia także wizerunek firmy, która poprzez treść pytań zawartych w testach może pokazywać, jak dużą wagę przywiązuje do wartości i kultury pracownika.

 Na rynku są dostępne liczne narzędzia IT wspierające pracę HR. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązania informatyczne pomogą w selekcji, ocenianiu i rozwoju pracowników tylko wtedy, gdy stosowane narzędzia będą dopasowane do aktualnej sytuacji organizacji i akceptowane przez użytkowników.

Słowa kluczowe:, , , , , , ,

Trackback z twojego serwisu.

Komentarze (1)

  • System ATS

    |

    Nie zapominajmy o parserach CV, które ograniczają czas na dodanie CV do bazy jak i później pomagają w ekspresowym wyszukiwaniu.

    Reply

Pozostaw komentarz

%d bloggers like this: